Zamknij

W jakich miastach na mieszkanie trzeba oszczędzać najdłużej

Olga Papiernik
22.10.2018 13:26
bloki mieszkalne w warszawie
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/East News

Z największych polskich miast relacja przeciętnego wynagrodzenia do ceny metra kwadratowego mieszkania najkorzystniej wypada w Łodzi. Natomiast najgorzej w Warszawie, tutaj cena m kw jest dwukrotnie wyższa, czego nie niweluje różnica w zarobkach.

W przypadku rynku pierwotnego na mieszkanie trzeba oszczędzać w Warszawie 7 lat i 10 miesięcy, gdy w Łodzi 6 lat i 9 miesięcy. W Krakowie tak samo jak we Wrocławiu, 7 lat 8 miesięcy, w Poznaniu 7 lat i 5 miesięcy.

Na rynku wtórnym te różnice są jeszcze bardziej na korzyść Łodzi, tam na zakup mieszkania trzeba oszczędzać 5 lat 2 miesiące, gdy w Warszawie 7 lat i 9 miesięcy. Kraków niewiele się różni od Warszawy, jeżeli chodzi o rynek wtórny, bo oszczędzać trzeba o pół roku krócej. Jednak we Wrocławiu też zdecydowanie krócej, bo 6 lat (w Poznaniu 6 lat i 3 miesiące).

- W naszym porównaniu założyliśmy, że co miesiąc odkładana kwota jest równa jednemu średniemu wynagrodzeniu netto, a mieszkanie zarówno w przypadku nowego M, jak i tego kupionego od poprzedniego właściciela ma 50 metrów kwadratowych - mówi Jarosław M.Skoczeń z Emmerson Realty SA.

MarketNews24/OP