Zamknij

W drugiej połowie roku nie będziesz musiał wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Olga Papiernik
23.04.2018 09:37
kierowca
fot. east news

Już w drugiej połowie tego roku kierowcy mogą być zwolnieni z obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC - zapowiedział w rozmowie z poniedziałkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz także

Minister pytany o wdrożenie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), zaznaczył, że nie złoży deklaracji, dopóki nie otrzyma analizy, która - pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Natomiast jest realne, że zrobimy to do końca tej kadencji. Nie tylko dlatego, że jesteśmy zdeterminowani, ale i dlatego, że wycofaliśmy się z pewnych elementów tego projektu - powiedział.

Dodał, że rozpoczęły się również - prace nad pakietem deregulacyjnym, bo - jak mówił - niektóre obostrzenia w tej dziedzinie wydają się nadmiarowe.

Dopytywany, kiedy kierowcy nie będą mieli obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, Zagórski odparł, że związany z tym projekt został przyjęty przez rząd i wysłany do Sejmu. - Myślę, że realna jest druga połowa tego roku - powiedział. - Formalnie powinniśmy sprawę sfinalizować legislacyjnie przed 4 czerwca. Ale obawiam się, że ze względu na kalendarz parlamentarny może być mały poślizg - wyjaśnił minister.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zagórski został też zapytany o okres próbny dla początkujących kierowców, który miał obowiązywać od 4 czerwca, co jednak zależało od wdrożenia CEK. - Nowej wersji ewidencji kierowców w tym terminie na pewno nie będzie - podkreślił minister.

Jego zdaniem - z okresu próbnego dla młodych kierowców można by w ogóle zrezygnować. - Zgłosiłem taki pomysł. Ostatecznie się na to nie zdecydowaliśmy, ale we wspomnianym pakiecie deregulacyjnym przyjrzymy się i tej kwestii - zapewnił.

Pytany, jakie są inne planowane ułatwienia, minister wskazał, że - być może udałoby się zrezygnować z obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. Ale tu w grę wchodzą dwie przeszkody, czyli stan prac nad CEK oraz kwestie związane z zastrzeganiem uprawnień do kierowania pojazdami - dodał Zagórski.

PAP/OP