Zamknij

W czasie mistrzostw w Rosji kibice nie będą potrzebowali wiz

Olga Papiernik
29.05.2018 14:16
stadion w Moskwie
fot. Kyodo/EAST NEWS

Białoruś i Rosja wprowadzają ułatwienia wizowe na czas mistrzostw.

Ministrowie spraw zagranicznych Białorusi i Rosji, Uładzimir Makiej i Siergiej Ławrow, podpisali we wtorek w Mińsku porozumienie o ruchu bezwizowym przez terytorium Białorusi dla kibiców jadących do Rosji na piłkarskie mistrzostwa świata.

- Dokument ten wprowadza ruch bezwizowy na terytorium Białorusi dla kibiców zagranicznych od 4 czerwca do 25 lipca 2018 r. w związku z mistrzostwami świata w piłce nożnej - powiedział Makiej po podpisaniu porozumienia.

Jak dodał, druga część dokumentu przewiduje możliwość bezwizowego ruchu na terytorium Federacji Rosyjskiej dla osób udających się na II Igrzyska Europejskie do Mińska. Odbędą się one w czerwcu 2019 r.

Obecnie osoby niebędące obywatelami państwa związkowego Rosji i Białorusi nie mogą przekraczać granicy między tymi dwoma krajami transportem samochodowym. Jeszcze w 2016 r. strona rosyjska zmieniła zasady ruchu dla obywateli "państw trzecich", tłumacząc, że przejście Krasnaja Gorka, leżące na trasie Brześć-Moskwa, nie ma statusu międzynarodowego przejścia granicznego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Rzecznik prasowy białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk uściślił w rozmowie z PAP, że - osoby posiadające paszport kibica (wydawany tym, którzy kupili bilet na mecz - PAP) będą mogły w czasie mistrzostw przekraczać tę granicę.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbędą się w Rosji w dniach 14 czerwca - 15 lipca.

PAP/Justyna Prus/OP