Zamknij

W Turcji podnoszą ceny energii elektrycznej o 9 i 14 proc.

Olga Papiernik
03.09.2018 10:37
żarówka
fot. Jonny Caspari on Unsplash

W Turcji podniesione zostają od soboty 1 września ceny prądu - o 14 procent dla przemysłu i 9 procent dla odbiorców indywidualnych, co wpłynie na i tak wysoką, dwucyfrową inflację  - wynika z informacji opublikowanej w rządowej "Official Gazette".

Turecka lira spadła już o 42 procent, uderzając w producentów energii, ponieważ Turcja jest prawie całkowicie uzależniona od importu na swoje potrzeby energetyczne.

Zobacz także

Do zapaści liry doprowadziły amerykańskie sankcje i pogarszające się relacje między Ankarą a Waszyngtonem. USA nałożyły na Turcję podwyższone cła na stal i aluminium oraz sankcje na ministra sprawiedliwości Abdulhamita Gula i szefa MSW Suleymana Soylu w związku ze sprawą amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, oskarżanego w Turcji o terroryzm. Władze tureckie odpowiedziały na amerykańskie sankcje, podwajając cła na niektóre towary importowane z USA, w tym samochody osobowe, alkohol i tytoń, a także na kosmetyki, ryż i węgiel. Ankara uważa amerykańskie sankcje za celowe ataki USA na turecką gospodarkę.

Bank centralny Turcji zapowiedział w sierpniu, że wpompuje w turecki system finansowany równowartość sześciu miliardów dolarów, żeby zagwarantować wypłacalność banków i zahamować spadek wartości liry tureckiej.

Zobacz także

W lipcu inflacja w Turcji wzrosła do prawie 16 procent i była najwyższa od 14 lat.

PAP/OP