Zamknij

Według Amerykanów w Polsce wciąż zatrudnia się Koreańczyków z Północy

Rafał Mandes
01.01.2018 20:22
Według Amerykanów w Polsce wciąż zatrudnia się Koreańczyków z Północy
fot. Casper Aprikatis/Unsplash

New York Times zamieścił w poniedziałek artykuł o północnych Koreańczykach zatrudnianych w Polsce. Dziennik zauważa, że Polska jest jednym z niewielu krajów, które wciąż przyjmują północnokoreańskich robotników mimo obiekcji Waszyngtonu.

NYT odnotowuje, że w październiku Unia Europejska uzgodniła wstrzymanie odnawiania pozwoleń na pracę dla Koreańczyków z Północy. Dziennik pisze też, że polski rząd wielokrotnie obiecywał wygaszenie takich zezwoleń po negatywnych opiniach w pracach naukowych i doniesieniach prasowych. Według NYT UE nie forsuje jednak tej kwestii w obawie przed eskalacją napięcia w kwestiach suwerenności, po tym, kiedy W. Brytania opowiedziała się za opuszczeniem bloku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

UE obawia się odepchnięcia Polski jeszcze bardziej - cytuje NYT Remco Breukera, historyka z Uniwersytetu Lejdy, eksperta ds. Korei.

NYT przekazuje, że według danych Państwowej Inspekcji Pracy, w połowie 2017 r. w Polsce pozostawało może 450 północnych Koreańczyków, zatrudnianych przez co najmniej 19 firm. NYT informuje, że natrafił na północnokoreańskich robotników w dwóch innych firmach stoczni w Policach i fabryce w Człuchowie produkującej kontenery morskie.

Gazeta pisze, że w Polsce to władze lokalne wydają zezwolenia na pracę cudzoziemców, jest niewiele koordynacji z urzędami centralnymi i w rezultacie wydaje się, że nikt nie wie dokładnie, ilu północnych Koreańczyków jest w Polsce i co robią.

NYT zwraca uwagę, że MSZ wzywa władze lokalne, by wstrzymały wydawanie zezwoleń na pracę północnym Koreańczykom i że nowe przepisy wchodzące od stycznia zobowiązują je do tego. Zdaniem dziennika, wydawanie takich zezwoleń przed wejściem w życie nowych przepisów „ilustruje trwałość relacji komercyjnych nawiązanych podczas zimnej wojny, kiedy Polska była członkiem bloku komunistycznego.

Zagłosuj

Czy popierasz zatrudnianie pracowników z Korei Północnej w Polsce?

Liczba głosów:

Według NYT relacje między Polską a Koreą Północną ochłodziły się po upadku Związku Radzieckiego, ale Polska pozostaje jednym z siedmiu państw europejskich, które utrzymują ambasady w Pjongjangu.

Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego w Seulu szacuje, że za granicą pracuje obecnie nawet 147 tys. północnych Koreańczyków. Podobno władze Korei Północnej zabierają od 30 do 80 proc. ich zarobków, co  zdaniem większości ekspertów - daje przychód w wysokości od 200 do 500 milionów USD rocznie  odnotowuje NYT.

az/ mal/ par/PAP/RM