Zamknij

W Polsce przybędzie płatnych dróg. Rozszerzenie poboru opłat

31.08.2021 13:32
pobór opłat na autostradzie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER. Zdjęcie ilustracyjne

W 2022 roku rząd zamierza rozszerzyć system poboru opłat dla ciężarówek o nowopowstałe trasy szybkiego ruchu. Obecnie z części nowych ekspresówek pojazdy powyżej 3,5 tony oraz autobusy korzystają bez dodatkowych opłat.

Drogi ekspresowe, które zostały wybudowane po 2017 roku, staną się płatne dla samochodów ciężarowych i autobusów. Takie plany ma rząd, który w związku z powiększającym się deficytem budżetowym szuka wszelkich sposobów na zwiększenie wpływów.

Po odejściu z rządu Jarosław Gowin zdradził, że w 2023 roku budżet najprawdopodobniej się załamie i konieczne będą „drastyczne cięcia”. Wśród spekulacji pojawiła się hipoteza, że może to na przykład oznaczać konieczność likwidacji bądź ograniczenia programu 500 plus. Pomóc, choć nieznacznie, mają przychody z opłat za przejazd nowymi drogami ekspresowymi.

Nowe ekspresówki będą płatne. Rozszerzenie systemu poboru opłat w 2022 roku

Plany rządu zdradził „Dziennik Gazeta Prawna”. Prace nad rozszerzeniem systemu opłat o nowe drogi ekspresowe ruszyły w Ministerstwie Infrastruktury. Celem jest wprowadzenie odpłatności za przejazd samochodami powyżej 3,5 tony oraz autobusami po wszystkich trasach ekspresowych i autostradach w Polsce.

Wykaz płatnych dróg został zaktualizowany po raz ostatni w 2017 roku. Ciężarówki i autobusy są zobowiązane do płacenia za przejazd łącznie 3,66 tys. km dróg. 2,5 tys. to autostrady i drogi ekspresowe, 1,1 tys. to drogi krajowe.

W ciągu 4 lat w Polsce przybyło około 1,4 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. Ponieważ ekspresówki nie zostały dołączone do spisu dróg płatnych, przejazd po nich dla ciężarówek i autobusów jest bezpłatny. Aktualizacja systemu poboru opłat ma to zmienić.

Wśród dróg, które staną się płatne, wymieniono między innymi część trasy S17 między Warszawą a Lublinem, nowe odcinki S8 między Warszawą Białymstokiem, oraz fragmenty S7, S5 i S3.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że nie ma planów wprowadzenie odpłatności za przejazd drogami ekspresowymi dla samochodów osobowych.

RadioZET.pl/DGP/PAP