Zamknij

W Polsce nie pracuje 25% ludzi

Olga Papiernik
07.12.2017 09:11
W Polsce nie pracuje 25% ludzi
fot. Sergey Zolkin on Unsplash

Z badań NBP cytowanych przez "Rz" wynika, że najszerzej definiowana stopa bezrobocia sięga 25 proc., podczas gdy jej definiowana zwyczajowo wersja wyniosła w III kwartale br. zaledwie 4,7 proc.

- Niedobór pracowników w Polsce narasta, ale nie tak szybko i nie jest tak palący, jak deklarują firmy. Wiele z nich przyzwyczaiło się do tego, że o pracowników nie trzeba było dbać - ocenił w rozmowie z gazetą główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

- W wielu przypadkach firmy nie mogą znaleźć pracowników nie dlatego, że ich fizycznie nie ma, tylko, że nie są skłonni pracować za daną płacę - powiedziała "Rz" ekonomistka z ośrodka badawczego GRAPE dr hab. Joanna Tyrowicz.

Z kolei ekonomiści mBanku, cytowani przez "Rz" zauważają, że bariera niedoboru pracowników jest elastyczna. W ich ocenie przedsiębiorstwa będą w stanie zwiększać zatrudnienie zgodnie z potrzebami, ale w niektórych gałęziach przemysłu i usług będzie to wymagało podwyższenia wynagrodzenia w tempie 10 proc. rok do roku (w całym sektorze przedsiębiorstw w tym roku płace rosły przeciętnie w tempie 4,8 proc. rok do roku).

PAP/OP