Zamknij

Radykalny eksperyment; w Paryżu postawiono ekologiczne toalety

Olga Papiernik
14.08.2018 15:19
pisuar
fot. uritrottoir.com

W samym sercu Paryża odbywa się radykalny eksperyment: postawiono nowe ekologiczne pisuary, które u niektórych wywołują uśmiechy, a u innych grymasy.

W mieście, w którym mężczyźni są regularnie widywani na ulicy, zaspokajając fizjologiczne potrzeby, niektórzy z zadowoleniem przyjęli przybycie pisuarów, jako innowacji, która może pomóc pozbyć się francuskiej stolicy nieprzyjemnych widoków i zapachów.
    
Ale niektórzy mieszkańcy skarżyli się, że jaskrawo czerwone skrzynki to zaraza na malowniczych ulicach miasta.

Inni mówią, że jest to więcej niż lekko niesmaczne jeśli chodzi o zachęcanie mężczyzn do oddawania moczu na ulicy, nawet jeśli tylko do pudełek.
    
- To trochę dziwne ... ale jeśli chcesz iść, to lepiej, niż iść na ulicę - przyznał Jonathan, turysta z Nowego Jorku.
    
- Jest trochę otwarty, niektórzy mogą czuć się niekomfortowo - powiedział, gdy kilka łodzi przepełnionych turystami przepłynęło wzdłuż Sekwany.

Zwieńczone roślinami, suche, organiczne pisuary nie używają wody, ale są wypełnione słomą, którą można łatwo kompostować, według Faltazi, małej francuskiej firmy która stoi za wynalazkiem.
    
Trzy pisuary zostały zainstalowane wokół Paryża w ramach pilotażowego, wiosennego programu.
    
Jednak niedawne przybycie jednego pudła na ekskluzywą wyspę Ile Saint-Louis, niedaleko katedry Notre-Dame, spotkało się z bardziej zdecydowaną reakcją.

Miejscowa rezydentka Francoise powiedziała, że jest "oburzona" obecnością pisuarów, określając je jako "naprawdę niezbyt atrakcyjne".
    
- Podoba mi się, ale umieszczenie go tutaj jest złym pomysłem - powiedział Gregory, 43-letni fotograf, który mieszka na wyspie od trzech lat.
    
- Powinni umieścić je tuż nad wodą - narzekał.

Ale pisuary muszą być w zasięgu przyjeżdżających pojazdów, aby można było je opróżnić i zmieniać słomę raz na trzy tygodnie.
    
Ratusz w Paryżu powiedział, że zainstalował je "na prośbę mieszkańców", dodając, że projekt był jeszcze w fazie próbnej.

- Jesteśmy całkowicie gotowi do omówienia lokalizacji - powiedziała Evelyne Zarka, starsza osoba w lokalnym ratuszu w czwartej dzielnicy, w której mieści się Ile Saint-Louis.
    
Te niegdyś ładne rośliny, które zwieńczały pisuary poza Gare de Lyon, głównym dworcem kolejowym, wydają się martwe, ich wyglądowi nie pomagają niedopałki i plastikowe butelki na wierzchu.

Inni krytycy zarzucają, że toaleta w pobliżu słynnego kabaretu Moulin Rouge jest niepotrzebnym dodatkiem, zaledwie kilka kroków od jednej z bezpłatnych publicznych toalet w mieście.
    
Wraz z tymi 400 automatycznymi urządzeniami i wyskakującymi pisuarami w nocnych klubach, Paryż eksperymentował z innymi nowatorskimi metodami powstrzymywania plagi publicznego oddawania moczu.
    
Jedna ze ścian w pobliżu dworca Gare du Nord została wyłożona lustrami, które mają zainspirować do skromności u mężczyzn, którzy próbują się z tym uporać.
    
Laurent Lebot, jeden z dwóch projektantów stojących za Faltazi, przyznał, że położenie niektórych toalet było niesmaczne dla niektórych mieszkańców.
    
Jeśli chodzi o brak prywatności, powiedział, że policja nie chce, aby zapewnić ludziom zbyt dużo miejsca do ukrycia, "aby uniknąć problemów z narkotykami i seksem, które mogą się zdarzyć przy zamkniętych pisuarach".
    
Jednak największą krytyką do tej pory jest to, że pisuary są stworzone, tylko dla mężczyzn.
    
"Ze względów prywatności kobiety muszą znajdować się w kabinie, więc celem jest uwolnienie istniejących toalet dla nich" - mówi firma.

sac-ant/chr/hmw-kjl/adp/je