Zamknij

W Europie na giełdach wzrosty, ale inwestorzy już myślą o wielkanocnej przerwie

Olga Papiernik
29.03.2018 09:53
waluty
fot. east news

Giełdy w zachodniej Europie rosną podczas ostatniej w tym tygodniu sesji. Zyskują prawie wszystkie z 19 sektorów ze Stoxx 600, ale wielu inwestorów myśli  już o kończeniu pracy i przygotowuje się do świątecznej dłuższej przerwy - podają maklerzy.

"Teraz po czasie szkód, jakie zanotowali inwestorzy w trakcie niedawnej korekty na giełdach, naprawa tego zajmie trochę czasu" - ocenia tymczasem Bob Doll, zarządzający portfelem i główny strateg w Nuveen Asset Management.

Na rynkach są już wskaźniki makro z Japonii i W.Brytanii.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w lutym wzrosła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 1,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,6 proc.

Rdr sprzedaż wzrosła o 1,6 proc., po wzroście poprzednio o 1,5 proc., a oczekiwano wzrostu o 1,7 proc.

Z kolei w marcu nastroje brytyjskich konsumentów poprawiły się - wskaźnik zaufania wyniósł -7,0 pkt. wobec -10,0 pkt. poprzednio - podał GfK NOP Ltd. Analitycy spodziewali się w III wskaźnika na poziomie -10,0 pkt.

Przed 10.00 Niemcy podadzą dane z krajowego rynku pracy w marcu.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,05 proc. do 1,2310 USD, brytyjski funt słabnie o 0,1 proc. do 1,4057 USD, a japoński jen drożeje o 0,2 proc. do 106,65 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych spada o 1 pkt bazowy do 2,78 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,6 proc. do 64,74 USD za baryłkę.

Tymczasem w Białym Domu kolejna zmiana - dotychczasowy minister do spraw weteranów, David Shulkin został w środę odwołany ze stanowiska. Prezydent Donald Trump poinformował za pośrednictwem Twittera, że zamierza powierzyć tekę ministra swemu osobistemu lekarzowi, Admirałowi Ronny'emu L. Jacksonowi.

W okresie przejściowym resortem ds. weteranów wojskowych będzie kierować dotychczasowy wiceszef resortu Robert Wilkie.

PAP Biznes/OP