Zamknij

W Bhutanie nauczyciele i lekarze to najlepiej opłacane zawody

23.06.2019 13:06
W Bhutanie nauczyciele i lekarze to najlepiej opłacane zawody
fot. AFP PHOTO/Roberto SCHMIDT/East News

Nauczyciele i lekarze będą najlepiej opłacanymi zawodami służby cywilnej w Bhutanie, małym państwie pomiędzy Chinami i Indiami. Podwyżki przegłosował lokalny parlament.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał Channel News Asia, zgodnie z propozycjami przyjętymi przez Zgromadzenie Narodowe - niższą izbę parlamentu w Bhutanie - pensja nauczycieli z co najmniej 10-letnim stażem wrośnie dwukrotnie.

Wynagrodzenie pedagogów w tym himalajskim państwie wyniesie 40 tys. ngultrum (waluta w Bhutanie) - w przeliczeniu ponad 2,1 tys. zł. Ponadto dla nauczycieli przygotowano dodatki płacowe.

Zobacz także

Ponadto specjaliści medyczni z co najmniej 9-letnim będą teraz zarabiać 37 tys. ngultrum (ponad 2 tys. zł). Do tej pory otrzymywali 28 tys. ngultrum. Warto podkreślić, że w Bhutanie mieszka zaledwie około 766 tys. osób.

Za zmianami opowiedział się premier Bhutanu Lotay Tshering, który w weekendy sam wykonuje praktykę lekarską.

- Teraz możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy nauczycielami - podkreślił Pema Yangki, nauczyciel z miasta Paro na wschodzie Bhutanu. Dodał, że nauczanie to ciężka praca, a podwyżki będą dodatkową motywacją do dalszego jej wykonywania.

Zobacz także

Agencja AFP podkreśliła, że Królestwo Bhutanu buddyjskie szczególnie koncentruje się na ochronie środowiska, a zamiast wzrostu gospodarczego może pochwalić się wysokim poziomem zadowoleni z życia mieszkańców.

Jednak graniczące z Chinami i Indiami państwo również ma swoje problemy, takie jak korupcja, ubóstwo na wsi, bezrobocie wśród młodzieży i gangi przestępcze.

Zobacz także

RadioZET.pl/Channel News Asia/AFP