Zamknij

W 2017 roku Polacy kupili 1068 samochodów elektrycznych

Rafał Mandes
15.02.2018 16:26
W 2017 roku Polacy kupili 1068 samochodów elektrycznych
fot. Matt Henry/Unsplash

W 2017 roku Polacy kupili 1068 samochodów elektrycznych (+88% r/r), z czego 439 stanowiły auta całkowicie elektryczne, a 585 to hybrydy plug-in – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Decydując się na alternatywny napęd, klienci, w tym przedsiębiorcy, zdecydowanie najczęściej kupują hybrydę. Za takim wyborem przemawiają przede wszystkim kwestie praktyczne, jak maksymalny zasięg pojazdu czy koszty zakupu. Jednak ubiegłoroczne statystki pokazują, że Polska nie chce być już w ogonie Europy i coraz więcej klientów wybiera auta elektryczne. Dynamika napawa optymizmem, jednak wolumeny są wciąż bardzo niskie. Podczas gdy w ubiegłym roku Polacy kupili nieco ponad tysiąc aut elektrycznych, w Niemczech ta liczba przekroczyła 50 tys., a w Norwegii aż 60 tys. Wyzwaniem, przed którym stoimy w procesie rozwoju elektromobilności w Polsce, jest stworzenie warunków do zdynamizowania rynku oraz wykreowanie popytu na samochody elektryczne. Argumenty ekologiczne, np. dotyczące poprawy jakości powietrza w miastach, nie są wystarczające. Elektromobilność musi się po prostu przedsiębiorstwu opłacać. Niezbędny jest zatem system zachęt, które spowodują wzrost zainteresowania nabywaniem tego typu aut – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

infografika

Auta elektryczne się rozpędzają

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2017 roku Polacy zarejestrowali 486 352 nowe samochody osobowe, o blisko 17% więcej niż w całym 2016 roku. Podobnie jak w poprzednich latach, za zdecydowaną większość zakupów odpowiadały firmy (niemal 70%), natomiast niespełna jeden na trzech nabywców to klient indywidualny.

EFL zwraca uwagę na rosną liczbę aut ekologicznych – w liczbach bezwzględnych wygrywają zdecydowanie klasyczne hybrydy oraz pojazdy z alternatywnymi napędami, np. LPG. Jednak biorąc pod uwagę dynamikę, wygrywają auta elektryczne. W 2017 roku Polacy kupili 1068 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+88%). Dynamika rok do roku, tylko w segmencie aut elektrycznych (BEV) wyniosła 306% (439 sprzedanych sztuk).

MarketNews24/RM