Zamknij

Volvo wzywa do akcji serwisowe 2,2 mln pojazdów

06.07.2020 07:27
Volvo wzywa do akcji serwisowe 2,2 mln pojazdów
fot. CandyBox Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Blisko 2,2 mln pojazdów marki Volvo m.in. modele V60, V70 i XC60 zostanie objętych akcją przywoławczą. Powodem jest potencjalną usterkę w napinaczach pasów bezpieczeństwa w samochodach wyprodukowanych pomiędzy 2006 a 2019 roku.

Usterka został wykryta przez producenta szwedzkich samochodów i dotyczy stalowych linek mocowanych do pasów bezpieczeństwa w przednich fotelach pojazdu. Odpowiadają one za odpowiednie napięcie pasów w razie kolizji.

"Przy wystąpieniu konkretnych rzadkich okoliczności i zachowań użytkownika, linka może z czasem ulegać zmęczeniu materiału. To z kolei może z czasem doprowadzić do jej uszkodzenia, a w konsekwencji - do osłabienia funkcji napinania pasów" - wyjaśnia Volvo w komunikacie.

Volvo wykryło usterkę w milionach samochodów

Według informacji firmy dotychczas nie doszło do wypadków ani obrażeń związanych z usterką, a ogłoszona w środę akcja serwisowa ma charakter prewencyjny.

Zobacz także

Szwedzka marka należąca obecnie do chińskiego koncernu motoryzacyjnego Geely zapowiedziała, że skontaktuje się z właścicielami pojazdów, których dotyczy problem, prosząc ich o skontaktowanie się z lokalnymi dealerami. Naprawy mają być prowadzone nieodpłatnie.

Jak odnotowuje agencja Reutera, to największa akcja serwisowa w historii marki. Rzecznik Volvo odmówił odnoszenia się do zapytań o koszt, jaki spółka poniesie w związku z naprawami.

Według serwisu Automotive News Europe, akcja serwisowa ma dotyczyć 412 tys. pojazdów w Szwecji, 308 tys. w USA, 245 tys. w Chinach, 178 tys. w Niemczech i 169 tys. w Wielkiej Brytanii.

RadioZET.pl/PAP