Zamknij

Volkswagen Beetle przeszedł do historii. Zakończono produkcję garbusów

13.07.2019 11:27
Volkswagen Beetle. Po 80 latach zakończono produkcję garbusów
fot. PAP/EPA/Hilda Rios

Volkswagen, niemiecki producent samochodów zakończył produkcję modelu Beetle, potocznie nazywanego garbusem. Model powstał 80 lat temu, a ostatni nowy model zjechał z taśmy w fabryce w mieście Puebla w środkowym Meksyku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ostatnie egzemplarze trzeciej generacji kultowego Garbusa zjechały z linii produkcyjnej w Meksyku w środę.

Obecnie w fabryce w mieście Puebla produkowane są małe SUV-y Tiguan. W przyszłym roku niemiecki koncern rozpocznie tam produkcję małego crossovera o nazwie Tarek. - Model trafi do sprzedaży pod koniec 2021 roku - poinformował dyrektor generalny VW w Meksyku Steffen Reiche.

Zobacz także

Oczekuje się, że VW Tarek będzie najmniejszym SUV-em niemieckiej marki, uplasowanym poniżej znanego Europejczykom Tiguana.

Długa historia garbusa

Pierwszy Garbus powstał w 1938 roku jako niedrogi samochód, który miał promować ideę posiadania pojazdu wśród niemieckich obywateli III Rzeszy.

W latach 60. ubiegłego wieku stał się ikoną pokolenia urodzonego po II wojnie światowej i był wówczas najlepiej sprzedającym się importowanym samochodem w Stanach Zjednoczonych. Ponadto był również jednym z najlepiej sprzedających się modelem wszechczasów - wskazał serwis Automotive News.

W 1967 r. produkcję kultowego Garbusa uruchomiono w fabryce w Meksyku. W 1978 r. Beetle ustąpił na linii produkcyjnej w Wolfsburgu miejsca nowszym modelom takim jak Golf.

Zobacz także

W 1998 roku model został zmodernizowany, a rok później odnotował sprzedaż na poziomie ponad 83 tys. egzemplarzy. W 2011 r. na rynku pojawiła się trzecia i ostatnia generacja pojazdu.

Pomimo miejsca, jakie zajmował w kulturze popularnej, sprzedaż Beetle'a w ostatnich latach była niska. Jego sprzedaż w USA spadała w 2018 r. o 2,2 proc. Model ten stał się ofiarą rosnącej popularności SUV-ów - oceniał Automotive News.

Podobne spadki zanotował w Stanach Zjednoczonych też Golf. W ramach swojej strategii produktowej niemiecki koncern stopniowo wycofywał ze światowych rynków następcę Garbusa, a we wrześniu ogłosił, że model zostanie wycofany z produkcji.

W ostatnim roku produkcji VW oferował klientom dwie specjalne wersje: Final Edition SE i Final Edition SEL. Ostatnie egzemplarze VW Beetle'a zostaną sprzedane w portalu Amazon.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP