Zamknij

Visa podwyższa limit płatności bezgotówkowych

14.02.2020 13:18
Visa podwyższa limit płatności bezgotówkowych do 100 złotych
fot. vchal/Shutterstock (ilustracyjne)

Visa od lipca tego roku podwyższy limit płatności zbliżeniowych do 100 zł bez podawania kodu PIN - podał serwis Money.pl. Do zmian muszą przystosować się banki i dostawcy terminali płatniczych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od dekady limit płatności kartą zbliżeniową pozostawał niezmienny. Pomimo że od miesięcy spekulowało się o zmianach, dopiero teraz pojawiła się konkretna data zmian.

Visa. Od kiedy wyższy limit?

Jak podał portal Money.pl, 17 lipca 2020 roku zostanie podwyższony limit płatności zbliżeniowych na kartach Visa. Zamiast 50 zł będzie on wynosił 100 zł. 

Firma obsługuje połowę płatności bezgotówkowych w Polsce. Jeszcze w ubiegłym roku zgodę na podwyższenie limitu wydał Narodowy Bank Polski. Przez ten czas trwały rozmowy z bankami i producentami urządzeń płatniczych w sprawie daty wprowadzenia zmian. Wybór padł na trzeci kwartał tego roku.

Zobacz także

Dotychczasowy limit płatności zbliżeniowych obowiązywał od dekady. Przez ten czas nie tylko wzrosły średnie pensje w Polsce, ale również ceny towarów i usług.

Mastercard. Od kiedy wyższy limit?

Nad podwyższeniem limitu pracuje również drugi największy dostawca kart płatniczych w Polsce - Mastercard. Jednak w jego wypadku nie padła dotychczas żadna konkretna data.

Zobacz także

"Termin wejścia w życie nowego limitu płatności zbliżeniowych zależy nie tylko od zgody NBP, którą Mastercard otrzymał w maju 2018 roku, ale również od gotowości całej branży, w tym banków i agentów rozliczeniowych obsługujących terminale płatnicze" - tłumaczyło biuro prasowe Mastercard dla Money.pl.

Unijny limit płatności bez podawania kodu PIN to obecnie 50 euro (ok. 215 zł).

Warto przypomnieć, że od września 2019 roku obowiązuje unijna dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa płatności i bankowości PSD2. 

W przypadku transakcjach zbliżeniowych kod PIN powinien zostać podany po wykonaniu kilku płatności za łączną kwotę 150 euro (równowartość 647 zł) albo co piątej transakcji bez względu na jej kwotę.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl