Zamknij

Victorias Secret. Modelki mówią o nękaniu i seksizmie szefów

07.02.2020 18:25
Victorias Secret. Modelki zarzucają nękanie i seksizm menadżerom firmy
fot. FashionStock.com/Shutterstock (ilustracyjne)

Nękanie, seksizm i molestowanie - takie zarzuty wobec menadżerów firmy Victoria's Secret wysunęły modelki. W liście otwartym zaapelowano o lepsze warunki pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał Business Insider Polska, sprawa dotyczy zarzutów wobec dwóch wysoko postawionych menadżerów firmy produkującej bieliznę. W reportażu "The New York Times" ujawniono przypadki znęcania się i molestowania modelek zaangażowanych w promocję kolekcji amerykańskiej firmy. 

Dwoje menadżerów firmy L Brands (do niej należy Victoria's Secrets) - Ed Razek (dyrektor ds. marketingu) oraz Les Wexner (miliarder i założyciel firmy) - miało prowadzić mobbing wobec modelek.

Zobacz także

Według "NYT" Razek miał prosić kobiety, by siadały na nim i go całowały. Dziennik opisał również sytuację z 2018 roku, kiedy przed dorocznym pokazem Victoria's Secret menadżer miał złapać jedną z modelek za krocze.

Kobiety zgłaszały incydenty do Wexnera, ale zamiast interwencji właściciela firmy spotykały je szykany i zemsta ze strony pracodawców. Na przykład modelka Andi Muise, która zgłaszała zachowanie Razeka, nie otrzymywała już więcej propozycji promowania Victoria's Secret.

Casey Crowe Taylor, była pracownica działu PR firmy, w rozmowie z "NYT" wskazała, że nadużycia i napastowanie wyśmiewano i akceptowano jako normalne. Sama również widziała nękanie kobiet w wykonaniu Razeka.

Każdy, kto próbował coś z tym zrobić, był nie tylko ignorowany, ale i karany

Casey Crowe Taylor

Modelki domagają się zmian

Po publikacji "NYT" organizacja pozarządowa The Model Alliance skierowała list otwarty do władz L Brands i Victoria's Secret do podjęcia działań polepszających sytuację kobiet pracujących dla znanej marki odzieżowej.

Zobacz także

W apelu zachęcono firmę do dołączenia do tzw. "Respect Program" - w jego ramach spółki zobowiązują się do stosowania określonego zbioru zasad w sprawie lepszych warunków pracy. Pod listem otwartym podpisało się już co najmniej 100 modelek.

- Jest niepokojące i głęboko frustrujące, że Victoria's Secret wciąż nie wzięło na poważnie skarg modelek na temat bezpieczeństwa w pracy - podkreśliła Sara Ziff, modelka i współzałożycielka Model Alliance, cytowana przez Business Insider.

W odpowiedzi na zarzuty L Brands zapewniło, że "dzieli z Model Alliance wspólny cel zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia modelek".

Ed Razek nie pracuje w firmie od sierpniu ubiegłego roku. Dlaczego? Zdaniem "NYT" powodem było zdystansowanie się od milionera Jeffreya Epsteina, oskarżonego o wykorzystywanie seksualne nieletnich kobiet. Był on doradcą zarówno Razeka, jak i Wexnera. Epstein według oficjalnych informacji popełnił samobójstwo w areszcie, czekając na proces.

Jak reagować na molestowanie seksualne? Darmowy poradnik do pobrania

Nieoficjalnie Wexner, którego majątek jest szacowany jest na ok. 6,9 miliarda dolarów, ma odejść z L Brands.

Victoria's Secrets jest znane przede wszystkim dzięki dorocznym pokazom nowej kolekcji damskiej bielizny, w którym występowały najbardziej znane modelki świata. W ubiegłym roku firma zrezygnowała z show. Oficjalnie z powodu "ewolucji marketingowej". 

Z powodu pokazu firma była krytykowana za uprzedmiotawianie kobiet, utrwalanie stereotypów i seksizm. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska/The New York Times