Zamknij

ViaTOLL zniknie 30 września. Zasady płatności i ulgi dla kierowców

22.07.2021 18:36
Zasady poboru opłat na autostradach
fot. Damian Klamka/East News

Nowy system poboru opłat na drogach już obowiązuje. - Znany dotąd kierowcom viaTOLL zostanie definitywnie wygaszony 30 września 2021 r. – przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.

E-TOLL, czyli następca znanego kierowcom systemu viaTOLL służącego do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA, działa od 24 czerwca.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o nowych zasadach poboru opłat na drogach, do których trzeba będzie się przyzwyczaić. viaToll ma zniknąć już 30 września 2021 roku.

E-TOLL i ulgi dla kierowców

KAS apeluje do kierowców o zarejestrowanie się w nowym systemie poboru opłat e-TOLL. Szefowa urzędu Magdalena Rzeczkowska dodała, że ponad 65 tys. pojazdów już widnieje w nowej ewidencji.

Przypomniała, że od 24 czerwca 2021 r. w systemie e-TOLL możliwe jest wnoszenie opłat za przejazd pojazdem ciężkim po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd pojazdów ciężkich i lekkich po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4).

Nie przewidujemy przedłużenia okresu przejściowego. Dotychczasowy system dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r. Daje to przewoźnikom czas na przygotowanie się do funkcjonowania w nowym systemie i przejście do e-TOLL w najdogodniejszym dla nich terminie 

Magdalena Rzeczkowska

Przedstawicielka urzędu radzi kierowcom, by nie zostawiali obowiązku rejestracji w nowym systemie na ostatnią chwilkę. Przypomniała też o uldze podatkowej na zakup urządzeń rejestrujących trasę, czyli tzw. 500 plus dla kierowców.

Jak dodała szefowa KAS, będzie też nowy pakiet wsparcia z 25-procentową obniżką stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej w okresie przejściowym w systemie e-TOLL. Przepisy te powinny wejść w życie w sierpniu, a zatem przez prawie dwa miesiące kierowcy będą mogli zapewnić sobie tańsze przejazdy płatnymi drogami.

Ważna informacja

Za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony. Obecnie w Polsce obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd drogami objętych jest 3660 km dróg, w tym 2525 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 1135 km dróg krajowych.

RadioZET.pl/PAP