Zamknij

ViaTOLL zniknie 30 września. Kierowcy przerzucili się na e-TOLL

02.07.2021 10:54
E-toll zamiast Viatoll
fot. Damian Klamka/East News

Rewolucja w systemie poboru opłat na autostradach. Od 24 czerwca 2021 roku obowiązują nowe zasady.

ViaTOLL, czyli znany kierowcom system poboru opłat za przejazd, odchodzi w niepamięć. Do końca września 2021 roku całkowicie zastąpi go e-TOLL.

Nowy system już obowiązuje i - jak podsumowuje Krajowa Administracja Skarbowa – do tej pory zarejestrowało się w nim ponad 22 tys. kierowców.

E-TOLL zamiast viaTOLL. Duże zmiany dla kierowców

Do końca września zniknie viaTOLL, który już stopniowo zastępowany jest przez nowy system poboru opłat – e-TOLL. To nowy sposób poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Jak wyjaśnia KAS, e-TOLL ma wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty. Dane GPS z danego urządzenia w pojeździe będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Kierowca, który chce skorzystać z nowego systemu, musi zarejestrować się w systemie i kupić urządzenie do „śledzenia” trasy pojazdu.

„Obecnie w systemie e-TOLL zarejestrowanych jest 22,1 tys. kont, do których przypisano 33,8 tys. pojazdów, z czego 26,6 tys. to pojazdy ciężkie, a 7,2 tys. to pojazdy lekkie” - poinformowała PAP Krajowa Administracja Skarbowa.

e-TOLL. Kto musi płacić za przejazd w nowym systemie?

Nowy system dotyczy kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkowników autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.

Obecnie w Polsce obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd drogami objętych jest 3660 km dróg, w tym 2525 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 1135 km dróg krajowych.

RadioZET.pl/PAP