Zamknij

Wpływy z VAT rekordowo niskie. Eksperci: będziemy się zadłużać

20.11.2020 13:32
Wpływy z VAT w dół
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Zamknięcie gospodarki pozbawiło przedsiębiorców dochodu, zaś rząd na własne życzenie doprowadził do spadku wpływów podatkowych. Zdaniem ekspertów konieczne będzie zadłużenie się.

Lockdown odbił się na finansach przedsiębiorców, a co za tym idzie – na wpływach do budżetu. MondayNews, który powołuje się na dane resortu finansów, pisze o drastycznym spadku dochodów w  VAT.

Budżet po ostatnich trzech kwartałach jest uboższy o miliardy złotych. Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy z VAT spadły o 0,1 proc. Eksperci mówią o znacznie większym spadku.

VAT. Przedsiębiorcy nie zarabiają, wpływy podatkowe maleją

Zgodnie z wyliczeniami resortu finansów, od stycznia do końca października 2020 roku dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – październik 2019 r. o ok. 3,6 mld zł.

Wpływy z tytułu podatków od towarów i usług miały według resortu spaść o 0,1 proc., czyli o ok 0,1 mld złotych. Tak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów nt. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-październik 2020 roku. Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów w rozmowie z Monday News.pl szacuje, że straty dla budżetu państwa będą większe.

Po tych wszystkich przedłużających się, pełzających i narodowych lockdownach może w tym roku osiągniemy około 180 mld złotych wpływów. To jest więc regres prawie 20 mld w optymistycznym wariancie 

prof. Witold Modzelewski

Ostatni kwartał roku może okazać się korzystny dla budżetu. Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, tłumaczy, że okres przedświąteczny to czas wzmożonej konsumpcji, a zatem większych wpływów z VAT. Nie dorównają one jednak wpływom notowanym w ubiegłych latach. Pandemia zmieniła bowiem nawyki zakupowe Polaków. W obliczu niestabilnej sytuacji na rynku pracy i koronakryzysu Polacy ograniczyli wydatki i kupują mniej.

Czy rząd jest gotowy na spadek wpływów z VAT? Według Piotra Kuczyńskiego, analityka rynków finansowych, państwo może sięgnąć po zabiegi księgowe. „Rząd zawsze może np. zadłużyć się, a NBP – dopisać zero przed przecinkiem i mieć 10 razy więcej pieniędzy” – czytamy w MondayNews.pl.

Zobacz także

Ekspert przekonuje, że nasz dług jest stosunkowo niewielki jeśli chodzi o relację do PKB. Bardziej zadłużone są Niemczy czy Stany Zjednoczone.

Prof. Modzelewski dodaje, że „czym więcej się zadłużymy, tym mniej będziemy biedni”.

- Najbardziej zadłużeni na świecie są najbogatsi. Bo swoje bogactwo budują m.in. na długu. Pieniędzy na świecie jest dużo, instytucje finansowe mają nadpłynność gigantyczną, bo gospodarka siada. Będziemy się więc zadłużać – przekonuje były wiceminister finansów.

RadioZET.pl/MondayNews.pl