Zamknij

VAT spadnie do 5 procent? Zielone światło z resortu rozwoju

01.03.2021 17:04
Olga Semeniuk o obniżce VAT
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Platforma Obywatelska zaprezentowała nowy program pod hasłem „recepta na kryzys”. Jednym z punktów jest czasowa obniżka VAT do 5 proc. Czy rząd zgodzi się nieco uszczuplić wpływy budżetowe na korzyść przedsiębiorców?

VAT to główne źródło podatkowych dochodów państwa, w całym pandemicznym 2020 roku budżet zyskał z tytułu wpływów z tej daniny prawie 185 mld zł.

Dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami kryzysu uiszczenie podatku od towarów i usług bywa nie lada wyzwaniem. Dzieje się tak szczególnie w przypadku tych przedsiębiorców, którzy od każdej cennej obecnie na wagę złota transakcji muszą 23 proc. zysku przekazać skarbówce.

VAT spadnie do 5 proc.? Komentarz Olgi Semeniuk

Platforma Obywatelska podczas weekendowej konferencji prasowej zaprezentowała kilka pomysłów na wyjście polskiej gospodarki z kryzysu. Jednym z nich jest obniżka VAT do 5 proc.

Chcemy czasowego obniżenia podatku VAT do 5 proc. dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas 1 roku od momentu, kiedy gospodarka dojdzie do normalności. To będzie impuls dla całej gospodarki” – czytamy w propozycji Platformy Obywatelskiej.

Co na to rząd? Pomysł Platformy Obywatelskiej w programie Gość Radia ZET skomentowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

To nie nowość. Taki projekt jest konsultowany w naszym resorcie, jest konsultowany z premierem Morawieckim i ministerstwem finansów. Ale to nie nowy wariant, o pomyśle na obniżkę VAT nie dowiedzieliśmy się od opozycji, która nazwała to receptą na kryzys 

Olga Semeniuk

Przedstawicielka resortu przychylnie patrzy jednak na propozycję opozycji. Jej zdaniem, obniżka VAT pomogłaby przedsiębiorcom, którzy chcą wyjść z kryzysu.

- Moja rekomendacja jest w tym przypadku pozytywna. Ale pod uwagę musimy wziąć głosy Rady Ministrów. Zastanawiamy się, na jak długo przedsiębiorcom przysługiwałaby taka ulga. Ostateczna decyzja nie zapadła. Z jednej strony oceniam ten ruch za pozytywny, z drugiej wiem, że niektórzy mogą się  temu sprzeciwiać. Moim zdaniem to pozytywny ruch na korzyść przedsiębiorców i jeden z podstawowych postulatów, który pojawia się podczas spotkań z biznesem – mówiła Olga Semeniuk.

Obniżka VAT to popularne narzędzie w walce z koronakryzysem nie tylko w Polsce. Na taki krok zdecydowali się nasi zachodni sąsiedzi, których wzorem w czerwcu minionego roku to PSL chciało zamienić 23 proc. stawkę na 15 proc. Stawkę podatku VAT obniżyła też Belgia i Austria. Czy podobnie postąpi polski rząd?

Dotychczasowy kierunek rządowych działań wydaje się odwrotny. Łatanie dziury w budżecie nowymi daninami wydaje się naczelnym zadaniem władz. Tylko w tym roku kieszenie podatników zostały obciążone chociażby podatkiem od małpek, cukru i handlu. Mało tego, już istniejące opłaty i podatki wzrosły (podatek od nieruchomości, abonament). W połowie roku zaś rząd szykuje z kolei ekstra opłatę od reklam.

RadioZET.pl