Zamknij

Uszczelnianie VAT przynosi efekty? Lewych faktur już prawie nie ma

14.02.2020 09:56
VAT. Lewe faktury wyeliminowane z obiegu? To efekt JPK i STIR
fot. Shutterstock/Andrey_Popov (ilustracyjne)

Skarbówka wykryła najmniej fikcyjnych faktur od 5 lat. To efekt reform podatkowych – informuje „Puls Biznesu”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Biała lista podatników VAT, STIR, jednolity plik kontrolny. Reformy podatkowe, które nałożyły na przedsiębiorców nowe obowiązki, przyniosły oczekiwany skutek. W 2019 roku fiskus wykrył najmniej fikcyjnych faktur VAT od 5 lat - pisze"Puls Biznesu".

Dziennik dodaje, że tendencja spadkowa w zakresie liczby „pustych” faktur utrzymuje się przynajmniej od trzech lat.  

W efekcie kontroli celno-skarbowych oraz podatkowych wykryto ich w ubiegłym roku 229 tysięcy fałszywych faktur, czyli o 15 procent mniej niż rok wcześniej i o 45 procent mniej niż w 2016 roku 

– czytamy w gazecie

Lewe faktury ujawnione w 2019 roku opiewają na łączną kwotę 37,2 mld złotych. To o 64 procent niższa suma niż 5 lat temu.

Czy 229 tysięcy fałszywek to dużo? „Puls Biznesu” zwraca uwagę, że wszystkich faktur VAT wykazanych w plikach JPK było 2 mld, fałszywe stanowiły więc zaledwie 0,011 procent.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów w artykule zwraca uwagę na skuteczność Krajowej Administracji Skarbowej w egzekwowaniu prawa i reformy podatkowe, które stały się narzędziem skarbówki.

Uszczelnianie VAT. Co się zmieniło?

  • Od 2016 roku skarbówka stopniowo wdrażała jednolity plik kontrolny. To narzędzie, które pozwala urzędnikom sprawdzić dane podatkowe, kwoty na fakturach firm, czy informacje o kontrahentach. Dziś obowiązkiem wszystkich firm rozliczających VAT jest wysyłka pliku JPK_VAT, który jest informacją o ewidencji VAT przedsiębiorców. Firmy muszą przesyłać takie raporty raz w miesiącu.   

Zobacz także

  • Urzędnicy eliminują z obiegu „puste” faktury także dzięki STIR. Podatnicy mogli usłyszeć o tym narzędziu już w 2017 roku. W kolejnym roku w życie weszła  ustawa o „praniu brudnych pieniędzy”,  która przewiduje, że skarbówka może zlecić bankom zablokowanie „podejrzanego” rachunku bankowego. Chodzi o takie sytuacje, kiedy urzędnicy dopatrzą się wykorzystywania banków lub SKOK-ów do wyłudzenia podatków. Skarbówka bada takie ryzyko właśnie dzięki systemowi STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej). System pozwala oszacować ryzyko wykorzystania banków do oszustw podatkowych. 

Zobacz także

  • Większość czujność podatników przy transakcjach ma zagwarantować obowiązująca od 1 września 2019 roku biała lista podatników VAT. W ramach tej listy można prześwietlić zarejestrowanych vatowców, niezarejestrowanych podatników i podmioty wykreślone z listy podatników VAT. Każdy podmiot przy transakcjach powyżej 15 tys. złotych pod groźbą kary musi sprawdzić na tej liście także numer rachunku bankowego firmy.

Zobacz także

  • Uszczelnieniu VAT mają służyć także nowe przepisy dot. wystawiania faktur. Od stycznia br. sprzedawca nie wystawi faktury na podstawie paragonu, jeśli nie będzie na nim numeru NIP nabywcy. W przeciwnym razie obydwie strony muszą liczyć się z karami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/”Puls Biznesu”