Zamknij

VAT. Koniec z czynnym żalem i karami dla firm. Rząd zmienia prawo

12.05.2021 07:31
VAT. Koniec z czynnym żalem i karami dla firm. Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Kara dla firm za VAT: przedsiębiorcy nie będą musieli przesyłać czynnego żalu przy poprawianiu błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Szykuje się nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego.

VAT to jeden z najważniejszych podatków do opłacenia przez polskich przedsiębiorców. Do tej pory urzędy podchodziły bardzo restrykcyjnie do jego egzekwowania, a firmy nawet za niewielkie niedopatrzenia dostawały kary.

Teraz ma się to zmienić. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że przedsiębiorca, który złoży korektę VAT-owskiej ewidencji, nie dostanie grzywny z Kodeksu karnego skarbowego.

Podatek VAT. Korekta zamiast kary

Ministerstwo finansów przekazało gazecie, że firmy nie będą już musiały przesyłać czynnego żalu przy poprawianiu błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym.

Do uniknięcia kary ma teraz wystarczyć jedynie złożenie korekty i zapłata ewentualnego podatku. Ma to zapewnić nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego.

Jednolity Plik Kontrolny. Co się zmienia?

Redakcja „Rz” poinformowała, że od 1 października 2020 r. w Jednolitym Pliku Kontrolnym należy oznaczać kodami GTU sprzedaż niektórych towarów i usług.

"Dodatkowo trzeba też opisywać niektóre transakcje, np. z podmiotami powiązanymi, czy specjalne procedury, chociażby mechanizm podzielonej płatności. Te obowiązki od początku sprawiały olbrzymie problemy. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, jakie nadawać kody, księgowi skarżyli się, że dostają od nich gołe zestawienia faktur i sami muszą rozszyfrować, jakie transakcje powinny być oznaczone i w jaki sposób" - pisze "Rzeczpospolita".

Czytamy, że przy korekcie Jednolitego Pliku Kontrolnego nie trzeba już będzie składać czynnego żalu. Ministerstwo Finansów chce, aby w tej sytuacji zastosowanie miał art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że nie podlega karze ten, kto złożył skuteczną korektę i uiścił podatek.

Projekt nowelizacji jest uzgadniany z Ministerstwem Sprawiedliwości.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita