Zamknij

Ceny prasy i książek w dół? Jest szansa na zerowy VAT

29.07.2020 09:06
VAT na prasę i książki może być niższy
fot. stockfour/shutterstock (ilustracyjne)

Resort finansów będzie wnioskował w Komisji Europejskiej o zgodę na obniżenie stawki podatku od towarów i usług na prasę i książki – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obniżka podatku VAT do 0 proc. na czasopisma, gazety i książki byłaby wsparciem dla rynku wydawniczego, który także ucierpiał przez koronakryzys.

Dziennik dotarł do pisma, w którym prezes Izby Wydawców Prasy zwraca się do ministra finansów z propozycją obniżki podatku, dzięki czemu branża mogłaby podreperować budżet.

Zerowy VAT na książki, czyli szansa na odbudowę branży

DGP przypomina, że dziś gazety i e-prasa opodatkowane są 8 proc. stawką VAT. Czasopisma specjalistyczne objęte są 5 i 8 proc. podatkiem, zaś książki – 5 proc. VAT.

Zobacz także

Polski rząd wprowadzając nową matrycę stawek VAT 1 lipca 2020 roku już częściowo zmienił stawki tego podatku. Produkty tej samej kategorii zyskały jedną stawkę, zaś część towarów w konsekwencji takiej harmonizacji jest dziś tańsza. Czy istnieje szansa na obniżkę do zera procent VAT-u na książki i prasę?

Zobacz także

Rząd nie jest samodzielny w tej kwestii. Zgodę na zmianę stawek wyrazić musi także Komisja Europejska. Minister finansów Tadeusz Kościński miał poinformować prezesa Izby Wydawców Prasy o przygotowywaniu w rządzie wniosku do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Resort ma wnioskować do Komisji o obniżkę VAT na prasę, a także na książki.

Wydawcy będą musieli jednak poczekać na ostateczną decyzję, gdyż Komisja będzie miała nawet 8 miesięcy na ustosunkowanie się do wniosku.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”