Zamknij

VAT spadnie do 5 procent? Koalicja Polska złoży projekt ustawy

11.12.2020 10:58
Niższy VAT dla gastronomii
fot. Jakub Kaminski/East News

Koalicja Polska chce obniżyć stawkę VAT dla gastronomii do 5 procent. Takie rozwiązanie pomoże branży stanąć na nogi po lockdownie, może też sprawić, że będzie taniej.

VAT dla gastronomii może być ujednolicony i zmniejszony do 5 procent. Koalicja Polska (PSL-UED-Konserwatyści) złoży projekt ustawy obniżający podatek.

- Chodzi o to, aby w najbliższych miesiącach spróbować wesprzeć tę branżę, wesprzeć możliwość powiększania obrotów tej branży, a tym samym ratować wiele z tych podmiotów, które dzisiaj znajdują się na skraju bankructwa – mówił Krzysztof Paszyk.

VAT dla gastronomii spadnie do 5 procent?

Posłowie Koalicji Polskie skomentowali popartą przez Sejm tarczę 6.0. Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zaznaczył, że cieszy się z rozszerzenia kręgu beneficjentów wsparcia, lecz tarcza nadal jest dziurawa”.

Zdaniem Mieczysława Kasprzaka z PSL tarcza ta pomija wiele branż. - Dlatego będziemy proponować inne rozwiązania- zapowiedział poseł.

- Cała gospodarka, stanowi jeden system i powiązania, które między poszczególnymi branżami nawzajem się uzupełniają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ujęcie całej gospodarki, a nie tylko poszczególne branże – mówił polityk.

Zobacz także

Krzysztof Paszyk dodał, że tarcza może okazać się niewystarczająca, stąd potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań. - Dlatego Klub Koalicji Polskiej już niedługo złoży projekt ustawy obniżający VAT do 5 procent, właśnie jeśli chodzi o branżę gastronomiczną - oświadczył Paszyk.

Dodał, że chodzi o to, by "w najbliższych miesiącach spróbować wesprzeć tę branżę, przyczynić się do  powiększania obrotów tej branży, a tym samym ratować wiele z tych podmiotów, które dzisiaj znajdują się na skraju bankructwa".

Zobacz także

Podobny postulat już w październiku proponował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja chciała uzupełnić tarcze branżowe o ujednolicenie podatku VAT. Chodziło o  „wprowadzenie jednolitej stawki 5 proc. VAT dla wszystkich poszkodowanych branż, w tym na wszystkie usługi gastronomiczne, włączając w to serwowanie napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych, przy jednoczesnym umożliwieniu sprzedaży napojów niskoalkoholowych na wynos i z dowozem w ramach koncesji na sprzedaż alkoholu do spożycia w lokalu”.

Obecnie w Polsce obowiązują cztery stawki VAT: 0,5, 8 i 23 procent. W dobie pandemii wiele krajów zdecydowało się na obniżkę tego podatku.  Belgia obniżyła VAT na catering i żywność z 12 proc.  do 6. Napoje bezalkoholowe opodatkowane są stawką nie 21, a 6 proc. Taka obniżka będzie obowiązywała do końca obecnego 2020 roku. Podobnie uczyniła Austria, która obniżyła VAT z 10 do 5 proc. dla sektora gastronomicznego, kulturalnego i wydawniczego.

Zobacz także

Niemcy poszły o krok dalej. By zwiększyć siłę nabywczą obywateli i pobudzić popyt, podstawowa stawka podatku VAT została obniżona z 19 do 16 proc., a stosowana wobec wielu artykułów żywnościowych i towarów codziennego użytku stawka specjalna z 7 do 5 proc. Irlandia z kolei  obniżyła VAT na wszystko z 23 proc. do 21 proc. Obniżka będzie obowiązywała do końca lutego 2021 r.

Podczas gdy inne kraje obniżają podatki, Polska decyduje się na nowe daniny. Prezentujemy LISTĘ NOWYCH PODATKÓW I PODWYŻEK W 2021 ROKU

RadioZET.pl/PAP/Money.pl