Zamknij

Funkcjonariusze KAS łaskawi dla podatników. Kontrolowali tylko 2 tys. razy

19.02.2021 11:09
Kontrole celno-skarbowe w Polsce w 2020 roku
fot. GERARD/REPORTER/EastNews

Lockdown ograniczył znacznie liczbę kontroli celno-skarbowych. W 2020 roku było ich najmniej w historii. Mimo to kontrolerzy wykryli miliardowe nieprawidłowości w VAT, CIT i PIT.

Lockdown spowodował spowolnienie gospodarcze w wielu sektorach gospodarki, ale nie doprowadził do zniesienia podatków. W tym czasie rząd wprowadził nawet kolejne daniny, aby uzupełnić nadszarpnięty pandemią budżet. W ten sposób usłyszeliśmy o podatku od cukru, a także opracowywane j  właśnie składce od reklam. Mówi się już nawet o podatku od piwa.

PIT, CIT i VAT to jedne z najważniejszych polskich podatków. Każdy przedsiębiorca musi wybrać rodzaj opodatkowania, jeżeli chce prowadzić w kraju swoją działalność gospodarczą. PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, CIT to bezpośredni podatek od przedsiębiorstw, a VAT – podatek od towarów i usług.

PIT, CIT, VAT. Podatki w pandemii

W 2020 roku kontrole celno-skarbowe wykazały uszczuplenia podatkowe na kwotę 7,2 mld zł. Z danych opublikowanych przez „Puls Biznesu” wynika, że jest to efekt przeprowadzenia 2,3 tys. kontroli.

Kontrole celno-skarbowe w zeszłym roku zostały znacznie ograniczone. Było ich mniej aż o 76,5 proc. w porównaniu do 2016 roku.

Lockdown. Kontrole celno-skarbowe

Najwięcej nieprawidłowości w 2020 roku zanotowano w zakresie podatku VAT - 5 mld zł. Na drugim miejscu znalazł się podatek CIT - 1,2 mld zł, na trzecim akcyza - 640 mln zł, a na czwartym PIT - 325 mln zł.

W wyniku akcji celno-skarbowych służby Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ustaliły, że łączna wartość podatkowych nieprawidłowości przedsiębiorców w 2020 r. wyniosła 7,2 mld zł. To kwota znacznie niższa niż w latach wcześniejszych (np. o 66,6 proc. mniejsza niż w 2016 r.)

fragment artykułu „Puls Biznesu"

W 2020 r. spadła także średnia wysokość wykrytych podczas jednej kontroli uszczupleń. Średnio jest to -3,1 mln zł. W dwóch poprzednich latach było to -3,7 mln zł, a w 2017 –3,4 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/PulsBiznesu