Zamknij

Polacy uzależnieni od smartfonów? Alarmujące statystyki

31.01.2020 16:05
Uzależnienie od telefonu. Polacy nie rozstają się ze smartfonem
fot. Shutterstock/View Apart (ilustracyjne)

Ponad 60 procent Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie rozstaje się z telefonem w ciągu dnia – wynika z badania przeprowadzonego przez Mobiem Polska. Telefon mamy przy głowie nawet podczas snu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ogólnopolskie badanie Mobiem Polska, na które powołuje się redakcja MondayNews.pl,  wykazało, że ponad 60 procent Polaków, będących w przedziale wiekowym od 15 do 35 lat, nosi telefon przy sobie przez większość dnia lub w ogóle się z nim nie rozstaje.

Co drugi Polak deklaruje, że spędza z telefonem w ręku kilka godzin dziennie. Prawie 82 procent  badanych użytkowników, idąc spać, kładzie telefon blisko siebie.

Większość osób odczuwa silną potrzebę bycia w stałym kontakcie z innymi. Niektórzy obawiają się, że bez telefonu mogą nie otrzymać ważnych informacji lub zepsuć swoje relacje ze znajomymi. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi 

– komentuje dla mondaynews.pl Małgorzata Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS

Paweł Murawski z Mobiem Polska tłumaczy dla portalu, że w 2007 roku, czyli w chwili wejścia na rynek telefonów komórkowych, najmłodsi respondenci mieli 2 lata. - Przeszło 5 lat później mogli już bawić się iPhonami piątej generacji. Smartfony towarzyszą im, odkąd sięgają pamięcią. I ta technologia rozwija się razem z nimi – mówi Paweł Murawski z Mobiem Polska.

Zobacz także

Trudno się zatem dziwić, że tak trudno rozstać się z telefonem. Po dwunastu latach, telefon nie służy już tylko do pisania SMS-ów i wykonywania połączeń. To narzędzie komunikacji ze światem zewnętrznym, szczególnie w dobie social mediów.

– Jeśli młody człowiek przez kilka godzin dziennie przebywa w social mediach, to może być oznaką patologii albo chęci zdobycia popularności w celach biznesowych. Z kolei wielogodzinne planowanie zakupów niekoniecznie świadczy o oszczędności. To może też być objawem zakupoholizmu – stwierdza prof. Janusz Hryniewicz, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dla serwisu.

Zobacz także

Prawie 70 procent młodych Polaków uważa, że wróci po telefon w momencie, gdy zapomni go z domu, nawet kosztem spóźnienia się, np. do pracy. Niecałe 20 procent deklaruje, że nie cofnie się po aparat. Dla tych osób zadecydowanie ważniejsza jest punktualność. 

RadioZET.pl/MondayNews.pl