Zamknij

Ustawione przetargi w KGHM? W roli głównej chrześniak wiceprezesa PiS

Piotr Drabik
28.01.2019 10:03
Ustawione przetargi w KGHM? W roli głównej chrześnik wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego
fot. Dziurek/Shutterstock (ilustracyjne)

Prokuratura nie zajęła się procederem ustawiania przetargów na kwotę 3,2 mln złotych w oddziale KGHM przez chrześniaka Adama Lipińskiego, wiceprezesa PiS. Zdaniem „Gazety Wyborczej” zwolniono pracownika, który zgłaszał nieprawidłowości. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sprawa dotyczy Karola Kosa, który od lutego 2016 roku jest dyrektorem technicznym w spółce KGHM COPI (Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji) - odpowiada ona za infrastrukturę teleinformatycznej dla kombinatu KGHM Polska Miedź. 

Jak podała "Gazeta Wyborcza", Kos jest prywatnie chrześniakiem Adama Lipińskiego, wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości. Polityk od lat ma się przyjaźnić z rodzicami Kosa - Józefem i Stanisławą. On pracuje w centrali miedziowego giganta, a ona jest radną PiS w powiecie lubińskim.

Zobacz także

Zamiast podejrzanego pracę stracił przełożony

Kos został przyjęty do pracy przez Krzysztofa Skórę, byłego prezesa KGHM. Chrześniak Lipińskiego miał dopuścić się próby ustawienia trzech przetargów na zakup i dostawę oprogramowania o wartości 3,2 mln zł.

Wykazało to wewnętrzne śledztwo, za które odpowiadał Andrzej Skałecki, były pracownik Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

"Kos przyczynił się do zmniejszenia grona oferentów (...) oraz udaremnił możliwość zakończenia prac wykonawcy w ustalonym czasie (...), wskutek czego wybór wykonawcy sprowadził się do negocjacji z jedną tylko firmą" - napisał Skałecki w raporcie, na który powołała się "Wyborcza".

Zamiast wyjaśnienia sprawy z Kosem, władze miedziowego giganta wolały zwolnić Grzegorza Macha - dyrektora spółki KGHM COPI. Stało się to we wrześniu ubiegłego roku, kiedy prezesem KGHM był Marcin Chludziński. 

- Nie przedstawiono mi żadnych powodów tej decyzji. Prezes Chludziński nigdy nie rozmawiał ze mną o zastrzeżeniach co do mojego funkcjonowania i zaangażowania w sprawy firmy - podkreślił Mach w rozmowie z "Wyborczą".

Zobacz także

Śledztwo prokuratury

Według gazety z chrześniakiem Lipińskiego władze KGHM przeprowadziły rozmowę dyscyplinującą oraz zatrudniono go z umową na czas nieokreślony.

- Było prowadzone jakieś postępowanie, ale nie jestem upoważniony, by o nim mówić. To prawda, że Adam Lipiński jest moim chrzestnym, ale pracę w KGHM zawdzięczam wyłącznie własnym kompetencjom - powiedział Kos w rozmowie z "GW".

Natomiast prezes Chludziński wskazał, że "w KGHM zatrudnionych jest 34 tys. osób i każdego roku podobnych kontroli prowadzonych jest prawie sto i są przesyłane prezesowi tylko do wiadomości".

- Po stwierdzonych nieprawidłowościach z niektórymi pracownikami się rozstajemy, w innych przypadkach wdrażane są procedury mające zapobiegać potencjalnym nieprawidłowościom w przyszłości - ocenił prezes KGHM.

Ponadto w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu trwa postępowanie przeciwko Machowi "dotyczące możliwości przekroczenia przez niego uprawnień i wyrządzenia szkody majątkowej o znacznej wartości".

KGHM odpiera zarzuty

W wydanym w poniedziałek komunikacie KGHM podkreślono, że "zmiany w przetargach nie spowodowały strat finansowych w KGHM Polska Miedź SA".

"Jeden z przetargów został unieważniony, w przypadku drugiego doszło do zmiany trybu przetargu. W trzecim przypadku, konsekwencją było kilkumiesięczne opóźnienie wdrożenia rozwiązania. Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazuje na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska" - napisano w komunikacie. 

Co więcej - spółka uznała działania Kosa nie były nadużyciem. "Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazują na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska" - argumentowano.

KGHM Polska Miedź jest jedną ze strategicznych spółek Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. produkcją miedzi i srebra. Koncern prowadzi wydobycie w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD