Zamknij

Ustawa o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę już gotowa

13.10.2020 18:38
kobieta robiąca zakupy w sklepie
fot. Shutterstock

Zakaz handlu w niedzielę dobija sponiewieraną przez koronawirusa gospodarkę. Przedsiębiorcy coraz głośniej domagają się zawieszenia zakazu na czas pandemii, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i zdrowotnych. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Rozwiązanie wciąż budzi ambiwalentne uczucia, a w czasie pandemii COVID-19 postrzegane jest przez przedsiębiorców jako niepotrzebne ograniczenie, którego zniesienie pozwoliłoby na częściowe odrobienie strat wywołanych mniejszym popytem.

Prośby o zrezygnowanie z zakazu coraz częściej kierowane są do rządzących, którzy jednak z niechęcią patrzą na luzowanie polityki względem handlu. Inicjatywa pomocy przedsiębiorcom wyszła więc od senatorów KO, którzy przygotowali projekt uchwały umożliwiający handel w niedziele w czasie pandemii.

Zakaz handlu w niedzielę zniesiony na czas pandemii? Jest projekt ustawy

Projekt przewiduje, że zakaz handlu w niedzielę miałby zostać zniesiony na czas pandemii oraz 90 dni po jej zakończeniu. Senatorowie KO zaproponowali także rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy z powodu ograniczenia dni handlowych do 6 tygodniowo musieli zamknąć działalność.

Zobacz także

Twórcy proponowanych przepisów wskazują ponadto, że dodatkowy dzień handlowy zmniejszyłby liczbę osób przebywających jednocześnie w sklepie, co pomogłoby w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Dość narażania obywateli, dość narażania klientów na choroby. Dość generowania gigantycznych kolejek przed sklepami, zwłaszcza w weekendy, zwłaszcza przed niedzielami. Dość zmuszania pracowników do pracy wieczorem, w nocy, a często nawet 24 godziny na dobę. Dość więc zakazu handlu w niedziele.

Adam Szejnfeld, senator KO

Przygotowanie projektu nie oznacza, że nowe prawo zostanie przyjęte. Większość w Sejmie ma obóz PiS, który na zawieszenie zakazu handlu w niedziele patrzy bardzo niechętnie. W ostatnim czasie pojawiły się jednak głosy sugerujące możliwość przychylniejszego spojrzenia na prośby przedsiębiorców.

Zagłosuj

Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony?

Liczba głosów:

W 2020 roku handel w niedziele będzie możliwy tylko w okolicach świąt: 13 i 20 grudnia. Kara za złamanie zakazu może wynieść nawet 100 000 zł, a w przypadku „uporczywego łamania ustawy” przedsiębiorcy grozi kara pozbawienia wolności.

RadioZET.pl/PAP