Zamknij

Ustawa budżetowa zatwierdzona przez prezydenta. Co podpisał Andrzej Duda?

19.10.2021 14:12
Ustawa budżetowa zatwierdzona przez prezydenta. Co podpisał Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News

Prezydent RP złożył podpis pod dwoma aktami prawnymi, które mają wpływ na finanse kraju. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r. oraz ustawy okołobudżetowej na 2021 r.

Budżet państwa był przez długi czas elementem spornym wśród polityków. Rząd chwalił się niższym deficytem, a opozycja skarżyła się, że wydatki są „poupychane” poza budżetem. 

Sprawdzamy, jakie zmiany przyniesie podpisanie przez prezydenta RP ustaw: z dnia 1 października  2021 r. o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Prezydent RP podpisał ustawy dotyczące nowelizacji budżetu

Andrzej Duda podpisał dwie ustawy związane z finansami państwa. Łączna kwota dochodów budżetu w 2021 r. po nowelizacji wyniesie ponad 483 mld zł. Dochody podatkowe to 425 mld zł, niepodatkowe to 55,5 mld zł, a 2,6 mld zł to środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi. A jak kształtują się wydatki budżetu państwa po nowelizacji? Sięgną one prawie 523,5 mld zł.

Co zmienia nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2021 rok? Podpisanie dokumentu przez Andrzeja Dudę powoduje zniesienie ograniczenia wynagrodzeń w określonych jednostkach sektora finansów publicznych. Utworzono także podstawy prawne do przekazywania nagród pracownikom sektora finansów publicznych, a także założony został specjalny fundusz motywacyjny w określonych jednostkach sektora finansów publicznych, z którego będą mogły być wypłacane dodatki motywacyjne pracownikom tych jednostek.

Nowością jest również przekazywanie określonym funduszom celowym środków w formie tzw. wpłat z budżetu państwa oraz przekazanie dodatkowych środków uczelniom w formie subwencji. Przysługują one instytucjom uprawnionym do finansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych oraz instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Poza tym ustawa powala na przekazanie gminom w roku 2021 dodatkowych środków z budżetu państwa na uzupełnienie subwencji ogólnej.

Na początku października pisaliśmy także o innej, podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawie. Emocje wzbudził fakt, że głowa państwa złożyła podpis na ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska w kraju. Prezydent RP przyznał sobie tym samym podwyżkę w wysokości około 40 procent. Zmiany w zarobkach czekają także samorządowców.
 

RadioZET.pl/PAP/Marek Siudaj