Zamknij

Ustawa antylichwiarska przyjęta przez rząd. Przewiduje nawet 5 lat więzienia

18.06.2019 13:59
Ustawa antylichwiarska przyjęta przez rząd. Przewiduje nawet 5 lat więzienia
fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Przewiduje ona nawet 5 lat więzienia za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt ten ma zapobiegać „naużywaniu silnej pozycji firm pożyczkowych, kredytowych wobec słabszych konsumentów, słabszych obywateli po prostu”.

Jak dodał, bardzo często są to seniorzy i emeryci.

Zobacz także

Ustawa zgodna z pomysłem Ziobry

– Ale nie tylko, to są ludzie, których bieżące potrzeby są wykorzystywane do tego, żeby narzucać różnego rodzaju opłaty i odsetki, których inaczej nie da się określić niż drakońskie – mówił premier.

Wskazywał też na przypadki, w których ofiarą nieuczciwych pożyczkodawców padają „ludzie niepoinformowani, niedoinformowani”. „Chcemy narzucić pewne rygory, które mają zapobiegać tego typu sytuacjom” – mówił.

– Ta ustawa to jest usuwanie pułapek zakładanych bardzo często na obywateli, nieświadomych tego, w jakiego typu relacje kredytobiorca-kredytodawca wchodzą i dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale także kosztów pozaodsetkowych – wskazywał premier.

Dodał, że teraz pożyczki są wyliczane przez na podstawie najrozmaitszych zasad.

– To wszystko, zgodnie z propozycją ministra Zbigniewa Ziobry zostanie zmniejszone, ograniczone do pewnego rocznego pułapu oscylującego wokół 50-60 procent – dodał szef rządu.

Co zakłada ustawa antylichwiarska?

Jak poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nowe regulacje przewidują karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto oferuje pożyczki lichwiarskie.

Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych. Minister podkreślił, że limit dodatkowych opłat w przypadku „chwilówek” zostanie radykalnie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc.

Maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. A jeśli zdecydujemy się na rozłożenie rat na 6 miesięcy, to dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc.

Tak ustawa jest skonstruowana, by nie można jej było w żaden sposób obejść. To, co dziś obowiązuje, tak naprawdę nadaje się do takiej metafory durszlaka, przez który przecieka pieniądz, wyciągany w sposób zręczny przez lichwiarzy i firmy pożyczkowe od polskich obywateli.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

RadioZET.pl/PAP