Zamknij

Anty-447. Ta ustawa miała chronić polskie mienie. Trafi do kosza?

23.08.2019 08:09
JUST Act 447. Projekt chroniący polskie mienie bublem prawnym
fot. Jaap Arriens/Sipa USA/East News

Projekt miał być odpowiedzią na amerykańską ustawę 447, która – zdaniem prawicy – oznaczałaby obowiązek wypłaty odszkodowań Żydom. Sąd Najwyższy przyjrzał się projektowi. Efekt? Ustawa okazała się bublem prawnym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

„Uzasadnienie projektowanych rozwiązań opiera się na błędnych założeniach, a poszczególne projektowane regulacje mogą pozostawać w sprzeczności z porządkiem konstytucyjnym RP”.

To podsumowanie opinii, jaką do Sejmu wysłał Sąd Najwyższy – pisze „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

O co chodzi w ustawie 447?

Wszystkie zaczęło się w 2017 roku, kiedy to Kongres USA przyjął regulacje JUST Act, zwane ustawą 447.

Akt zobowiązuje Departament Stanu do przedstawienia raportu o realizacji deklaracji terezińskiej. Ta ostatnia została podpisana w 2009 roku przez 46 państw, w tym Polskę – przypomina dziennik.

Cel deklaracji to uregulowanie statusu majątku ofiar Holokaustu i nie jest ona dokumentem prawnie wiążącym.

Wśród zwolenników prawicy zrodziły się wówczas obawy o to, że ustawa 447 może spowodować naciski na przekazywanie mienia organizacjom żydowskim.

Zobacz także

Na reakcję polskich polityków nie trzeba było długo czekać

Posłowie Kukiz’15 przedstawili projekt ustawy o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego.

 „W połowie maja było o włos od uchwalenia dokumentu. Projekt znalazł się w porządku obrad Sejmu, jednak nieoczekiwanie go zdjęto” – czytamy dalej.

Dziś wiele wskazuje, że projekt, o który walczyła prawica, jest bublem prawnym. Tak wynika z opinii, która na początku sierpnia trafiła do Sejmu z Sądu Najwyższego” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

SN zwraca uwagę, że wbrew temu, co sugeruje projekt, „mienie bezdziedziczne” nie istnieje. „Ostatecznym spadkobiercą ustawowym jest bowiem Skarb Państwa” – pisze dziennik.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita