Zamknij

Urzędy skarbowe nie przyjmą już bez e-rezerwacji

09.09.2020 12:08
Urząd Skarbowy w Olsztynie
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Urzędy skarbowe będą wymagać od interesantów wcześniejszego zarezerwowania terminu. Pilotaż tego rozwiązania trwa już w woj. podlaskim i wielkopolskim, do końca 2020 roku nowe zasady zostaną wdrożone w całej Polsce.

Urzędy skarbowe nie będą już przyjmować interesantów ad hoc. Epidemia COVID-19 wymusiła na Krajowej Administracji Skarbowej opracowanie zasad obsługi obywateli zapewniających bezpieczeństwo zarówno interesantom, jak i pracownikom. Jak się okazało, testowane rozwiązanie spodobało się petentom tak bardzo, że zostanie wprowadzone na stałe.

Konieczność rezerwacji spotkania z urzędnikiem pozwoli na „spłaszczenie krzywej” liczby interesantów obsługiwanych danego dnia i równomierne rozłożenie wizyt na godziny urzędowania. Według KAS, pozwoli to na zminimalizowanie liczby osób przebywających razem w zamkniętych przestrzeniach.

Zobacz także

To zmiana sposobu podejścia do obsługi bezpośredniej w urzędach skarbowych. Sprawę w urzędzie będzie można załatwić po wcześniejszym umówieniu przez internet lub telefonicznie, a do urzędu wybierzemy się w dogodnych dla nas dniu i godzinie, unikając długiego czekania w kolejce.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, dla „Gazety Prawnej”

Testy nowego rozwiązania pokazały duże zadowolenie obsługiwanych z wprowadzenia nowych zasad: KAS pochwalił się ponad 70 proc. pozytywnych ocen. Stało się to impulsem do wdrożenia systemu rezerwacji do wszystkich urzędów skarbowych w Polsce.

E-rezerwacja do urzędu skarbowego. Jak umówić termin spotkania z urzędnikiem?

Rezerwacji spotkania z urzędnikiem skarbówki można będzie dokonać na trzy sposoby:

Najprościej zrobić to przez internet. Trzeba będzie wejść na stronę Izby Administracji Skarbowej w danym województwie i wybrać urząd skarbowy, do którego chcemy się umówić. Następnie wybrać temat wizyty, dogodny dzień i godzinę oraz podać swoje dane kontaktowe. Wizytę będzie można umówić także telefonicznie pod numerami telefonów wskazanymi przez każdy z urzędów.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, dla „Gazety Prawnej”

Zobacz także

W każdym urzędzie skarbowym ma być także wyznaczony „punkt rezerwacji”, w którym będzie można wybrać termin właściwej wizyty w placówce. Obowiązek umawiania spotkań ma dotyczyć wszystkich spraw załatwianych w urzędzie. Cel wizyty trzeba podać podczas dokonywania rezerwacji, a w mailu z potwierdzeniem terminu interesanci otrzymają potwierdzenie daty, godziny, oraz sali w której spotkają się z urzędnikiem.

Zagłosuj

Czy obowiązek rezerwacji terminu wizyty w urzędzie skarbowym to dobre rozwiązanie?

Liczba głosów:

W 2021 roku system ma być rozbudowany o wysyłanie SMS-ów potwierdzających oraz przypominających o zbliżającym się terminie rezerwacji.

RadioZET.pl/Gazeta Prawna