Zamknij

Urzędy będą w pełni otwarte od 25 maja

22.05.2020 09:47
Urzędy otwarte od 25 maja. Jest decyzja MSWiA
fot. JACEK SMARZ/POLSKA PRESS/East News (ilustracyjne)

Od poniedziałku 25 maja urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli.

Pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko "zamrożenie" gospodarki, ale również trudności w obsłudze petentów w urzędach. Szereg instytucji publicznych i samorządowych zamknęło swoje siedziby i wstrzymały bezpośrednie kontakty z klientami. 

Stopniowo urzędy, wraz z luzowaniem rządowych obostrzeń, coraz szerzej otwierały się na petentów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zdecydowało o powrocie do bezpośrednich kontaktów urzędników z obywatelami do poniedziałku 25 maja.

Zobacz także

- Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem - podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Resort poinformował przy tym, że w każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw.

"Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów)" - czytamy w komunikacie MSWiA.

Zmiany te są powiązane z uchyleniem przepisów wstrzymujących bieg terminów administracyjnych, które zaczną biec ponownie od 25 maja 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP