Zamknij

Urzędnicy na pracy zdalnej. Utrudnienia w załatwianiu spraw

13.10.2020 16:17
urzędnicy w pracy
fot. Shutterstock

Urzędy zaczynają przechodzić w tryb pracy zdalnej. Dla interesantów oznacza to możliwość doświadczenia utrudnień w załatwianiu spraw. Nowa organizacja pracy magistratów ma minimalizować ryzyko zachorowania wszystkich pracowników i zapewnić ciągłość działania urzędów.

Koronawirus sprawił, że w kontaktach międzyludzkich – także tych służbowych – pojawiła się potrzeba utrzymywania zdrowego dystansu. Wpłynęło to na tempo pracy w wielu sektorach, w tym także w urzędach.

Druga fala pandemii i rekordy wykrywanych potwierdzonych zakażeń wymusiły konieczność zastosowania rozwiązań mających chronić pracowników magistratów oraz zapewnić ciągłość działania urzędów. Część z zatrudnionych została skierowana do pracy zdalnej.

Praca zdalna w urzędach. Ochrona przed COVID-19

Nowa organizacja pracy urzędów sprawi, że petenci będą musieli liczyć się z nowymi ograniczeniami. Mniejsza liczba urzędników na miejscu sprawi, że kolejki oczekujących wydłużą się.

Zobacz także

Urzędy przeszły (lub planują przejście) na tryb hybrydowy, w którym zatrudnieni podzieleni są na kilka grup. Gdy jedna z nich pracuje stacjonarnie, pozostałe pracują zdalnie. W ten sposób, jeśli któryś z interesantów przyniesie koronawirusa, na kwarantannę nie będą musieli iść wszyscy urzędnicy i magistrat może działać dalej.

W celu usprawnienia obsługi w wielu urzędach wprowadzono konieczność umawiania się interesantów na wizyty. Pozwala to sprawniej zarządzać pracą i minimalizować liczbę osób, które jednocześnie przebywają w budynku.

Zobacz także

Takie rozwiązanie obowiązuje między innymi w skarbówce, która już zapowiedziała, że utrzyma je także po ustaniu pandemii.

Zagłosuj

Załatwialiście coś w urzędzie w czasie pandemii?

Liczba głosów:

Przejście urzędów na hybrydowy tryb pracy przyczyni się najprawdopodobniej do wydłużenia kolejek oczekujących na wizytę. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy danej sprawy nie można załatwić zdalnie w ramach usług e-administracji.

RadioZET.pl/money.pl