Zamknij

Urzędnicy kontrolują restauracje. Co drugi lokal oszukuje klientów

12.07.2021 10:25
UOKiK kontroluje restauracje
fot. Margy Crane/shutterstock (ilustracyjne)

Nierzetelna obsługa, brak widocznych cen, zaniżona waga potraw. Restauracje chcą szybko odrobić pandemiczne straty. Niestety - w niektórych przypadkach - kosztem klienta.

Restauracje przez ponad rok pozbawione były zysków. Lockdown uniemożliwił przyjmowanie klientów, przez co działalność lokali gastronomicznych ograniczona była do wydawania posiłków na wynos.

Po zniesieniu restrykcji biznes ruszył na nowo. O ile klienci przyzwyczajają się do nieco wyższych cen, to posuwanie się do niezgodnych z prawem praktyk celem szybszego odrobienia strat rzutuje na wizerunku lokalu. Z danych UOKiK wynika, że więcej niż co drugi restaurator łamie prawo.

UOKiK ostrzega: tak restauratorzy naciągają klientów

Inspekcja Handlowa tuż po zniesieniu restrykcji skontrolowała 58 restauracji w miejscowościach turystycznych. O wynikach kontroli, która zakończyła się 10 czerwca 2021 roku, informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspektorzy odwiedzili bary, pizzerie, restauracje, zajazdy, karczmy, stacje paliw w 13 województwach.

W 33 na 58 odwiedzonych miejsc restauratorzy łamali przepisy – wynika z raportu UOKiK. Nieprawidłowości stwierdzono zatem w 56,9 proc. lokali. Nałożono 14 mandatów karnych, w sumie na 1600 zł, skierowano 6 wniosków do sądów rejonowych, a wobec dwóch podmiotów zastosowano pouczenie. Czym zawinili restauratorzy?

Najczęściej, bo w przypadku 10 lokali urzędnicy odnotowali nierzetelną obsługę klientów. Lokale zaniżały pojemność alkoholi i wagę oferowanych dań. Często także stosowały zamienniki dane składnika potraw także bez wiedzy klienta, zaś do rachunku doliczano
opakowania do produktu, którego konsument faktycznie nie otrzymał.

Kontrola 20 placówek wykazała nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen. W przypadku 15 placówek uchybienie dotyczyło tego, że w menu nie określono ilości potraw i napojów oferowanych do sprzedaży, do których odnosi się cena. W dwóch przypadkach przedsiębiorcy nie zgłosili do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej faktycznie wykonywanej działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków.

W 5 kontrolowanych lokalach (na 35 skontrolowanych w tym zakresie) nie uwidoczniono wymaganych przepisami prawa informacji o szkodliwości spożywania napojów alkoholowych.

RadioZET.pl/PAP/UOKiK