Zamknij

Ikea wydłuża urlop ojcowski. Zmiany od 1 stycznia 2020

09.12.2019 10:25
Ikea wydłuża urlop ojcowski. Zmiany od 1 stycznia 2020
fot. Shutterstock/Zyn Chakrapong (ilustracyjne)

Opiekę nad dzieckiem kosztem pracy wciąż wybiera więcej kobiet, niż mężczyzn. Kodeks Pracy przyznaje im większy wymiar urlopu, co sprawia, że jest to bardziej opłacalne. IKEA ustala własne zasady i przyznaje ojcom więcej dni wolnych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszej połowie 2019 roku urlop ojcowski wybrało 88,5 tys. mężczyzn. W tym samym okresie wolne wzięło aż 228,8 tys. mam. Sieć IKEA, jak czytamy w komunikacie, dąży do zrównoważonego podejścia do pełnienia ról opiekuńczych w rodzinie. Szwedzka firma jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadza dodatkowy miesiąc w pełni płatnego urlopu ojcowskiego.

IKEA powołuje się na badania, z których wynika, że zwykle aż 94 procent kobiet zajmuje się dziećmi i tylko 6 procent mężczyzn gotowych jest poświęcić pracę by zostać w domu. Sieć zwraca uwagę, że utrwaleniu tak szkodliwym stereotypom służą różnice w pensjach kobiet i mężczyzn a także zapisy w kodeksie pracy.

Zobacz także

W świetle prawa, pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Ojcowie mają do swojej dyspozycji 2 tygodnie z tytułu urlopu ojcowskiego. Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców.

Zobacz także

Przy urlopie rodzicielskim w pełni płatne jest tylko 6 tygodni, a pozostałe są płatne w 60 procentach. To zdaniem sieci IKEA główny powód, dla którego to matka (jeśli zarabia mniej) korzysta z tego urlopu.

Widoczna zmiana świadomości społeczeństwa pokazuje jednak, że coraz więcej mężczyzn, już od momentu narodzin dziecka, chce brać czynny udział w jego wychowywaniu.

informuje IKEA

IKEA wskazuje, że wykorzystanie nawet dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, w przypadku pracowników sieci – dodatkowo cztery tygodnie – zwiększają udział ojca w  wychowywaniu dziecka. Jednocześnie dają również szansę na zwiększenie aktywności zawodowej mam powracających po urlopie macierzyńskim do pracy.

Jesteśmy dumni, że jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy płatny miesiąc urlopu ojcowskiego. Chcemy wspierać różne grupy naszych pracowników, w tym rodziców, aby łatwiej było im pogodzić pracę z rolą rodzica, sposobem wychowania oraz opieką nad dzieckiem 

– mówi Michał Pióro, Dyrektor ds. Zarządzania Ludźmi i Kultury Organizacji.

Urlop ojcowski w rozszerzonym wymiarze zacznie obowiązywać w IKEI od 1 stycznia 2020 roku. Każdy tata będzie miał do dyspozycji dodatkowe 4 tygodnie pełnopłatnego urlopu, który można wykorzystać w całości, bądź w podziale dwa razy po 2 tygodnie. Ze świadczenia można skorzystać w dowolnie wybranym przez siebie momencie, jednak nie później niż do 18 miesiąca po narodzinach dziecka.

Zobacz także

RadioZET.pl/IKEA