Zamknij

Urlop ojcowski zyskuje na popularności. Wciąż jednak to kobiety biorą wolne

21.08.2019 07:41
Urlop ojcowski zyskuje na popularności. Wciąż jednak to kobiety biorą wolne
fot. Shutterstock/Halfpoint (ilustracyjne)

Urlop macierzyński wygrywa z ojcowskim. Kobiety wciąż częściej niż mężczyźni biorą wolne, by opiekować się dziećmi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Urlop ojcowski w pierwszej połowie tego roku wybrało 88,5 tysiąca mężczyzn. To wciąż mało, biorąc pod uwagę popularność urlopu macierzyńskiego. W tym samym okresie wolne wzięło aż 228,8 tys. mam.

Choć urlop ojcowski pozostaje w cieniu macierzyńskiego, powoli zyskuje na popularności. W porównaniu do pierwszego półrocza 2018 roku, w tym roku skorzystało z niego o 2,9 tysiąca panów więcej – wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz także

Urlop ojcowski. Komu przysługuje i jak z niego skorzystać?

W świetle prawa ten rodzaj urlopu jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka.

Urlop ojcowski przysługuje także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Pracownik może skorzystać z urlopu w wymiarze dwóch tygodni, pod warunkiem, że dziecko, którym opiekuje się ojciec, nie ukończyło 2 lat.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której ojciec oczekuje na wyrok sądu w sprawie przysposobienia dziecka. Wówczas urlop można wykorzystać przez kolejne dwa lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu, do chwili ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Ojciec po urlopie nie powinien się też martwić o powrót do pracy. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca musi przywrócić go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym.

Panowie na urlopie ojcowskim mogą korzystać też z innych praw wynikających z kodeksu pracy. Podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, pracodawca nie może zwolnić pracownika w trakcie trwania urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz także

 
Resort pracy przypomina: Od 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

Pierwsze dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego przeznaczone są wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą podzielić się między sobą.

Zgodnie z wyliczeniami resortu w okresie od stycznia do czerwca tego roku z tej możliwości skorzystało 5,9 tys. ojców. 

RadioZET.pl