Zamknij

Urlop macierzyński dla ojców? ZUS podał, ilu mężczyzn z niego korzysta

23.06.2021 15:35
Ojcowie na macierzyńskim
fot. Marek BAZAK/East News

Świeżo upieczony tata rezygnujący z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem? Taki obraz stał się codziennością, co odzwierciedlają dane ZUS. 

Urlop macierzyński wykorzystują także ojcowie. ZUS podał, że od stycznia 2021 roku do końca maja z tej możliwości skorzystało ponad 70 tys. mężczyzn.

Wciąż częściej jednak to kobiety rezygnują z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.

Macierzyński dla ojców. Z jakich świadczeń skorzysta świeżo upieczony tata?

ZUS przypomina, że każdy ojciec, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego. W zdecydowanej większości ojcowie korzystają właśnie z tego ostatniego.

Co do zasady, od 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. Pierwsze dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego przeznaczone są wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą podzielić się między sobą.

Dodatkowo ojcowie mają jeszcze prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski w świetle prawa jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka. Urlop ojcowski przysługuje także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Pracownik może skorzystać z urlopu w wymiarze dwóch tygodni, pod warunkiem, że dziecko, którym opiekuje się ojciec, nie ukończyło 2 lat.

Za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W okresie od stycznia do maja świadczenie to pobierało ponad 402 tys. rodziców.

Kobiety częściej rezygnują z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem

Matki po dwóch tygodniach macierzyńskiego mogą wrócić do pracy, jednak jak zaznacza ZUS, w większości przypadku kontynuują urlop i nie „oddają” wolnego ojcu dziecka. Z takiej możliwości urlopu macierzyńskiego w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w całym kraju skorzystało ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Statystyki ZUS pokazują, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z macierzyńskiego i zostają z dzieckiem w domu na urlopie 

rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci - do 34. W okresie od stycznia do maja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn.

Z samego urlopu ojcowskiego we wskazanym okresie skorzystało 65 tys. mężczyzn.

- Z naszych statystyk wynika, że to jednak oczywiście mamy najczęściej idą na „macierzyński”, ale liczba ojców, którzy chcą się zajmować dziećmi, z roku na rok jest coraz większa. I wcale nie tak rzadko zamiast mamy tata zostaje z dzieckiem w domu szczególnie w sytuacji, gdy mama ma dobrą pracę i zarabia więcej – podsumowała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

RadioZET.pl/PAP