Zamknij

Urlop rodzicielski do zmiany. Będą dwa miesiące tylko dla ojców

09.07.2020 08:01
Urlop dla ojców. Rząd planuje radykalne zmiany dla rodziców
fot. Shutterstock/Dina Uretski (ilustracyjne)

Ojcowie zyskają więcej dni urlopu rodzicielskiego. Polska musi wdrożyć unijne przepisy work-life balance, a resort rodziny zastanawia się, jak podzielić urlop między dwoje rodziców.

Ojcowie zyskają prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego. Pracodawcy RP przypominają o konieczności wdrożenia przez Polskę unijnej dyrektywy work-life balance, która zakłada przyznanie prawa do 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego osobno każdemu z rodziców.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej komentuje, że urlop rodzicielski dla ojców zyskuje na popularności. Pracodawcy RP przypominają zaś, że wydłużenie urlopu dla mężczyzn oznacza większe wydatki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego? Ojcowie zarabiają średnio więcej niż matki.

Nowy urlop rodzicielski tylko dla ojców

Polska do sierpnia 2022 roku musi zdecydować, w jakiej formie wyodrębni dla ojców 2 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jak komentują Pracodawcy RP, rząd nie będzie chciał przeznaczyć dodatkowych dwóch miesięcy dla ojców, ale wykorzystać dotychczasową pulę dni urlopowych.

Zobacz także

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobiety mają prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego po urodzeniu jednego dziecka. Po tym okresie, rodzice mogą zajmować się dzieckiem w ramach urlopu rodzicielskiego. Ten w przypadku jednego dziecka wynosi 32 tygodnie i może być dzielony na oboje rodziców.

Jak piszą Pracodawcy RP, zgodnie z planem resortu pracy, z obecnego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni i urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie), z którego w większości korzystają matki, po wdrożeniu dyrektywy dla matek pozostanie ok. 10 miesięcy płatnej opieki nad dzieckiem. Pozostałe 2 miesiące wykorzystają ojcowie.

Zobacz także

Jak ocenia Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP, wprowadzenie dwóch miesięcy urlopu dla ojca z uszczerbkiem dla urlopu macierzyńskiego nie jest dobrym rozwiązaniem. Ekspertka zwraca uwagę, że mężczyźni zarabiają średnio więcej niż kobiety

Oznacza to, że wynagrodzenie za urlop rodzicielski ojca będzie mimo wszystko oznaczało wyższe koszty dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Znaczące jest również zagadnienie prawa do urlopu wypoczynkowego rodzica. W Polsce pracownik, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, nabywa jednocześnie prawo do urlopu wypoczynkowego za ten okres. Zatem wprowadzenie tej regulacji obciąży także pracodawców w zakresie kosztów wynagrodzenia urlopowego

– mówi Katarzyna Siemienkiewicz

Eksperci zastanawiają się również, czy urlop dla ojców będzie cieszył się popularnością wśród mężczyzn. „Czas pokaże czy rozwiązania przymusowe okażą się lepsze i skuteczniejsze od tych zakładających swobodę i elastyczność” – czytamy w komentarzu.

RadioZET.pl/Pracodawcy RP