Zamknij

Jak zaplanować świąteczny urlop? To prawie 2 tygodnie wolnego

05.11.2019 14:45
Wolne w Boże Narodzenie i Sylwestra. Jak zaplanować urlop
fot. Shutterstock/Dragon Images (ilustracyjne)

Koniec roku pozwala pracownikom korzystnie zaplanować urlop. Wystarczy, że weźmiemy 5 dni wolnego, by zapewnić sobie prawie dwutygodniowy odpoczynek od pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Długie weekendy w przyszłym roku będą występowały rzadziej niż w obecnym. Warto zatem nacieszyć się nimi jeszcze w 2019 roku i wykorzystać czas między Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem.

Boże Narodzenie przypada w środę, 25 grudnia, a drugi dzień Świąt w 26. Jeśli weźmiemy zatem urlop w piątek, 27 grudnia będziemy mogli odpoczywać pięć dni.   Możemy wydłużyć odpoczynek o kolejny tydzień, jeśli później wykorzystamy dodatkowe 4 dni urlopu: 30 i 31 (poniedziałek – wtorek) grudnia oraz 2 i 3 stycznia (czwartek – piątek). Wówczas zapewnimy sobie 13-dniowy odpoczynek wykorzystując 5 dni urlopu.

Zobacz także

Jak wziąć wolne w pracy?

Zgodnie z kodeksem pracy, każdemu pracownikowi na etacie tj. zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje, 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Taki wymiar urlopu przysługuje pracownikom, którzy przepracowali co najmniej 10 lat – do tego okresu pracy wlicza się jednak okres nauki w szkole policealnej czy czas studiów. Jeśli jednak okaże się, że po zsumowaniu lat edukacji i pracy nie „uzbierał” 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu w roku.

Zobacz także

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale przynajmniej jedna część wypoczynku w roku powinna trwać minimum 14 kolejnych dni kalendarzowych (2 tygodnie). Co istotne, pracownik powinien ustalić termin urlopu w porozumieniu z pracodawcą. Przełożony musi udzielić pracownikowi urlopu najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Przepis ten nie dotyczy urlopów na żądanie, który przysługuje pracownikowi w wymiarze 4 dni. Pracownik chęć wzięcia urlopu może zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Czy pracodawca może odrzucić wniosek urlopowy?

Ustawowym obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu. W wyjątkowych okolicznościach może on jednak nie zgodzić się na urlop lub skrócić czas odpoczynku pracownika. Zgodnie z art. 167 kodeksu pracy, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Mowa o nieprzewidywanych usterkach i sytuacji wymagających pilnego działania. Wówczas firma musi pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Zobacz także

Mniej długich weekendów w 2020 roku

Długie weekendy w 2020 roku przypadają sześć razy, ale jeden z nich wymaga wzięcia dodatkowego jednego dnia urlopu, natomiast w drugim trzeba wziąć dwa dodatkowe dni. Jeżeli dokładnie zaplanujemy urlop w 2020 roku, wpasowując się oczywiście w terminy, otrzymamy łącznie 22 dni wolnych.

 

Długie weekendy 2020
fot. RadioZET.pl

RadioZET.pl