Zamknij

Susza w 10 województwach. Szczególnie zagrożone są uprawy zbóż

27.06.2019 10:10
Susza w Polsce 2019. Szczególnie zagrożone są uprawy zbóż
fot. sima/Shutterstock (ilustracyjne)

Według ekspertów niemal wszystkie przedsiębiorstwa z powodu upałów płacą więcej za energię i odczuwają spadek wydajności pracowników – podał „Puls Biznes”. Susza występuje aż w dziesięciu województwach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń i prognoz „Puls Biznesu” ocenił, że fale upałów są i będą w naszym kraju coraz częstsze, a ich skutki odczuwa większość przedsiębiorców.

Straty dla rolników z powodu suszy

Cieszą się co prawda producenci lodów, napojów, klimatyzatorów, kremów z filtrem i przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne, bo w czasie upałów rośnie im sprzedaż. Ale to wszystko nie równoważy strat, które pociągają za sobą wysokie temperatury, jeśli chodzi o większość firm działających w Polsce.

Jeremi Mordasewicz, Konfederacja Lewiatan

Zobacz także

Zwrócił uwagę, że większość firm w czasie utrzymywania się wysokich temperatur zmaga się z wysokimi kosztami energii.

– Radykalnie wysokie temperatury negatywnie wpływają w zasadzie na wszystkie przedsiębiorstwa. Podstawowym problemem jest istotny spadek wydajności pracowników. Dodatkowo rosną koszty utrzymania pomieszczeń biurowych, w szczególności prądu wykorzystywanego przez klimatyzatory oraz lodówki – dodał Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem produktów szybko zbywalnych, wrażliwych na wyższe temperatury, muszą liczyć się z możliwością strat dotyczących towaru.

Jego część może się popsuć, zanim zostanie sprzedana – stwierdził Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Gazeta zwraca także uwagę na „osobną grupę”, jaką są rolnicy, gdyż w ich przypadku efektem upałów i często towarzyszącej im suszy może być brak produkcji.

Zobacz także

Ocieplenie wpływa na szybsze dojrzewanie zbóż, kukurydzy i owoców. Utrzymująca się susza powoduje również spadek produkcji rolnej, co z kolei wpływa na wzrost cen dla konsumentów. W tym roku brak opadów i wysokie temperatury przyspieszyły też zbiory jagód i truskawek – wyjaśnił Tomasz Brzozowski, dyrektor koordynator ds. ubezpieczeń sektora rolno-spożywczego w firmie brokerskiej EIB.

Według Brzozowskiego w związku z tym przedsiębiorcy będą musieli wcześniej ponieść koszty związane ze zbiorami.

Co więcej, przyspieszone dojrzewanie i wysokie temperatury powodują wydłużenie okresu, w którym zebrane plony będą przechowywane. A to oznacza większe koszty magazynowania.

Gazeta sprawdziła, że istnieje możliwość ubezpieczenia się na wypadek suszy.

Takie polisy są zwykle oferowane, jako rozszerzenie polis od gradu, ognia czy przymrozków. Ale w tym roku ich zakup nie jest już możliwy” – podała gazeta.

Większość towarzystw, które oferowały ubezpieczenie tego ryzyka, zakończyła sprzedaż z końcem kwietnia tego roku.

Łukasz Karski, główny broker w Willis Towers Watson

Gazeta oceniła, że „grono oferentów ubezpieczeń na wypadek suszy jest wąskie”. „Można przyjąć, że są to ci sami ubezpieczyciele, którzy oferują polisy upraw, czyli PZU, TUW TUW, TUW Concordia i TUW Pocztowy” — poinformował Karski.

Zobacz także

Susza w prawie 550 gminach

Na terenie Polski w dziesięciu województwach występuje susza rolnicza, a liczba objętych niedoborem województw wzrosła do 10. Największe zagrożenie suszą rolniczą zanotowano wśród zbóż jarych — wynika z komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej oraz w mniejszym stopniu w północno-wschodnich rejonach kraju. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 10, w poprzednim okresie było ich 9. Suszą objętych jest 11 gatunków i grup upraw.

Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

„Natomiast w dalszym ciągu na południu kraju notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych” – dodano.

Jak poinformowano, susza rolnicza występuje na terenie dziesięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.

To o jedno województwo więcej niż w poprzednim raporcie, kiedy to suszy rolniczej nie odnotowano w województwie dolnośląskim.

IUNG wyjaśnił, że największy deficyt wody (od -170 mm do -209 mm) w prezentowanym okresie wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duży deficyt wody, wynoszący od -120 do -170 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -60 do -119 mm.

Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim notowano wartości KBW od -59 mm po wartości dodatnie.

Zobacz także

Według IUNG największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 549 gminach Polski (22,16 proc. gmin kraju). Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13,0 proc. gmin kraju).

Jak informuje instytut, suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 271 gminach Polski (10,94 proc. gmin kraju). Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 4,19 proc. gruntów ornych. Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 198 gminach Polski (7,99 proc. gmin kraju).

Susza występuje też w uprawach rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 158 gminach Polski (6,38 proc. gmin kraju). Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w tych uprawach w 103 gminach Polski (4,16 proc. gmin kraju).

Jak informuje IUNiG, susza występuje na powierzchni mniejszej niż 1 proc. gruntów ornych w uprawach drzew owocowych, warzyw gruntowych i tytoniu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu/PAP