Zamknij

Upadłości w branży budowlanej mogą wzrosnąć, nawet 10% r/r w 2018 r.

Olga Papiernik
05.03.2018 13:04
teren budowy
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Analitycy Atradius oceniają, że liczba upadłości w branży budowlanej w Polsce zwiększy się o nawet 10% r/r w 2018 r., wynika z raportu z cyklu Market Monitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Średni czas płatności w branży wynosi średnio 60-90 dni, ale w niektórych przypadkach osiąga on poziom nawet 120 dni. Poziom powiadomień o braku płatności jest wysoki i nie oczekujemy zmian trendów w tym zakresie w 2018 r. Z kolei liczba upadłości oraz postępowań sanacyjnych firm z sektora budowlanego może wzrosnąć o nawet 10%. Dużo będzie zależeć od tego, jak przedsiębiorstwa będą sobie radzić z rosnącymi kosztami - zarówno osobowymi, jak i materiałów - oraz problemami na rynku pracy. Nie bez znaczenia będzie również wprowadzenie tzw. 'split payment' - powiedział dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka Arkadiusz Taraszkiewicz.

Pomimo rosnących obrotów w branży budowlanej, średnia roczna marża w branży spadła do 26,8% w 2017 r. z 28,6% w 2016 r. Mimo, że konkurencja na polskim rynku budowlanym utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na duży popyt, nie zaobserwowano wojen cenowych w 2017 r. Obroty w branży budowlanej w Polsce były większe w 2017 r. w porównaniu do 2016 r., a zyski wzrosły o 4,7%. W 2018 r. stopa wzrostu powinna wynieść około 2,9%, prognozują także analitycy Atradius.

Ich zdaniem, wskaźnik zadłużenia branży wyniósł 78% w 2017 r., podczas gdy jego poziom w segmencie materiałów budowlanych jest dużo niższy. Nastroje banków w kontekście udzielania kredytów w branży budowlanej pozostają na takim samym poziomie, jak w przypadku polskich przedsiębiorstw z innych sektorów. Ryzyko, że koszty finansowania negatywnie wpłyną na sytuację finansową lub wyniki operacyjne przedsiębiorstw, jest zdaniem ekspertów ograniczone, podano także.

Rosną koszty za materiały budowlane, transport

"Ocena branży przez Atradius waha się na ten moment od 'neutralna' do 'restrykcyjna'. Analitycy zwracają uwagę, że podczas gdy rynek wciąż rośnie, przede wszystkim w kontekście infrastruktury, to rosnące koszty, za materiały budowlane, transport czy wzrost cen w przypadku prac specjalistycznych, w znacznym stopniu wpływają na wydajność firm budowlanych" - czytamy dalej.

Według ekspertów, część problemów polskiej branży budowlanej obserwowana jest także na innych rynkach. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim wysoki poziom konkurencji, niskie marże zysku oraz fakt, że nabywcy publiczni zazwyczaj płacą z dużym opóźnieniem, a dodatkowo występuje wyższy średni odsetek upadłości. Eksperci zwracają uwagę, że długie terminy płatności i problemy z płynnością finansową czy słabe wyniki finansowe mniejszych graczy budowlanych są problemem na prawie każdym rynku.

- Niedawna upadłość jednego z gigantów brytyjskiej branży budowlanej oraz planowane grupowe zwolnienia w m.in. Polsce szwedzkiej firmy budowlano-deweloperskiej po raz kolejny zwracają uwagę na podwyższony poziom ryzyka kredytowego dla przedsiębiorstw z tego sektora, gdzie tysiące mniejszych przedsiębiorstw zazwyczaj znajduje się na końcu kolejki do zapłaty - dodał Taraszkiewicz.

Po silnym globalnym wstrząsie budownictwem spowodowanym kryzysem finansowym w 2008 r. powrót do stabilizacji stał się widoczny. Jednakże odbicie w niektórych krajach, takich jak Belgia, Francja, Włochy i Hiszpania, wygląda w dalszym ciągu skromnie w porównaniu do poziomu sprzed kryzysu, podsumowano w materiale.

Atradius Credito y Caucion S.A. de Seguros y Reaseguros jest częścią jednej z największych na świecie grup oferujących ubezpieczenia należności handlowych oraz usługi zarządzania wierzytelnościami. W Polsce Atradius obecny jest od 2004 roku. Firma działa w zakresie ubezpieczenia wierzytelności handlowych klientów korporacyjnych oraz, poprzez Atradius Collections, windykacji.

ISBnews/OP