Zamknij

Nextbike składa wniosek o upadłość. Co z wypożyczaniem rowerów?

20.05.2020 08:44
Upadłość Nextbike a wypożyczanie rowerów. Jest komunikat spółki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nextbike, czyli operator systemu wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo złożył wniosek o upadłość. Przestój w związku z koronawirusem wpędził spółkę w tarapaty finansowe.

Epidemia koronawirusa uniemożliwiła korzystanie z rowerów miejskich. Po miesięcznej przerwie, rząd zezwolił na to, by rowery powróciły na ulice.

Od 6 maja znów można wypożyczać rowery miejskie. Na jak długo? Złożenie wniosku upadłościowego przez operatora Nextbike Polska pozostawia to pytania bez odpowiedzi.

Kłopoty finansowe Nextbike a wypożyczanie rowerów miejskich

Zarząd Nextbike Polska podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, którego celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania rowerów miejskich w Polsce - poinformowała spółka.

Zobacz także

W komunikacie czytamy, że firmie grozi niewypłacalność, co ma związek z miesięcznym przestojem. Spółka nie zarabiała w okresie od 1 kwietnia do 5 maja co spowodowane było rządowym zakazem korzystania z rowerów miejskich.

Jak upadłość Nextbike wpłynie na użytkowników miejskich rowerów? Spółka zapewnia, że w tym zakresie nic się nie zmienia.

Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać 

- przekazała Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska

Dodała, że firma liczy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby "rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce".

Spółka liczy na porozumienie z wierzycielami, które pozwoli jej odroczyć w czasie płatności aż do momentu powrotu do „normalnego funkcjonowania”.

Jednocześnie Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zapewnił, że Nextbike mimo złożonego wniosku upadłościowego, w dalszym ciągu świadczy usługę i deklaruje, że funkcjonowanie rowerów miejskich nie jest zagrożone.

Zobacz także

Nextbike Polska jest operatorem rowerów miejskich w kilkudziesięciu polskich miastach i ośrodkach. W stolicy Nextbike jest operatorem systemu Veturilo. Obejmuje on blisko 400 stacji oraz prawie 5 800 rowerów. To największy system rowerowy w Polsce i piąty w Europie.

RadioZET.pl/PAP