Zamknij

Czy Unia Europejska zakaże sprzedaży papierosów?

06.05.2021 16:36
gablota z papierosami
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Nie ma odwrotu od zmian, które przyniosą zagładę papierosów – uważa Jacek Olczak, nowy CEO Philip Morris International, jednego z największych producentów wyrobów tytoniowych na świecie. Gdyby Unia Europejska zakazała ich sprzedaży, tak jak zrobiła to ze starymi żarówkami, byłby to  doby ruch. Olczak uważa, że papierosy nie mają przyszłości.

Unia Europejska walczy o lepszą przyszłość na wielu frontach. Oprócz wspomnianej już rewolucji, polegającej na zastąpieniu tradycyjnych żarówek produktami energooszczędnymi, Wspólnota stawia w ramach transformacji energetycznej także na odejście od paliw kopalnych (w tym węgla) oraz przewrót w rolnictwie: coraz śmielej mówi się o podatku od mięsa oraz zakazie reklamowania produktów mięsnych. Hodowla zwierząt odpowiada za dużą część emisji gazów cieplarnianych.

Z troski o zdrowie obywateli Unia Europejska zakazała już sprzedaży papierosów mentolowych. Jacek Olczak, nowy CEO Philip Morris International, na inaugurującej jego przewodnictwo w międzynarodowym gigancie konferencji stwierdził, że Wspólnota może pójść jeszcze dalej i całkowicie zakaże tradycyjnych papierosów. Co w takim przypadku czekałoby palaczy uzależnionych od nikotyny?

Zakaz sprzedaży papierosów w Unii Europejskiej. Co mogą zrobić palacze?

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu i może powodować choroby zagrażające życiu. Ta prawda znajduje się jako ostrzeżenie na każdej sprzedawanej legalnie w Polsce paczce papierosów. Kilkadziesiąt lat temu wyniki badań były przez koncerny ukrywane, żeby zapobiec spadkowi sprzedaży.

Nowy szef Philip Morris International przyznał na swojej pierwszej konferencji prasowej, że dobrze by było, gdyby wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży papierosów przez UE. Konkretna data co prawda nie padła, można jednak było odnieść wrażenie, że chodzi raczej o lata, niż dekady. Pod wodzą Jacka Olszaka PMI ma przyspieszyć przejście na oferowanie bezdymnych produktów, czyli przede wszystkim podgrzewaczy tytoniu, zamiast tradycyjnych papierosów.

Mamy ambicję, aby w 2025 roku ponad połowa naszych przychodów netto pochodziła z produktów bezdymnych. Chcemy wykorzystywać zdobytą przez nas wiedzę, nasze badania naukowe, umiejętności i wyobraźnię, aby wprowadzać kolejne innowacje w nowych obszarach biznesowych.

Jacek Olczak

W pierwszym kwartale 2021 roku produkty bezdymne stanowiły 28 procent całości sprzedaży koncernu. PMI szykuje się na przewrót w branży, zawczasu stawiając na alternatywę dla tradycyjnych papierosów.

Jacek Olczak wygłosił dość zaskakującą opinię jak na kogoś, kto właśnie przejął stery jednego z największych producentów papierosów na świecie: „najlepszym wyborem, jakiego może dokonać dorosły palacz, jest całkowite rzucenie nałogu”. Nowy CEO PMI zaznaczył, że udaje się to co roku tylko 10 procentom dorosłych palaczy. Olczak chce, żeby jego koncern dostarczał im zdrowsze produkty alternatywne.

RadioZET.pl