Zamknij

Uncle Bens zmienia logo. Powodem walka z rasizmem

19.06.2020 11:45
Uncle Bens zmienia logo. Powodem walka z rasizmem
fot. George Wirt/Shutterstock (ilustracyjne)

Uncle Ben's, amerykańska marka produktów spożywczych, zmienia swoje logo. Przez 74 lata na opakowaniach znajdował się czarnoskóry mężczyzna. Właściciel marki - Mars Inc. - swoją decyzję motywuje walką z rasizmem. 

Decyzja Mars Inc. ma miejsce w czasie największych od dekad protestów w USA przeciwko rasizmowi i brutalności policji na ulicach amerykańskich miast. Wybuchły one krótko po śmierci George'a Floyda w Minneapolis, który przed śmiercią był zatrzymany przez policję i przyduszany kolanem przez jednego z funkcjonariuszy.

Jak podał portal Business Insider Polska, właściciel marki Uncle Ben's opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie w sprawie zmiany logotypu na opakowaniach m.in. z ryżem i gotowanymi daniami.

Wujek Ben i Ciocia Jemima znikają z opakowań

Według Marc Inc. "jest odpowiedni czas na ewolucję marki Uncle Ben's, włączając w to jej wizualną identyfikację". "Nie wiemy jeszcze, jakie dokładnie będą zmiany i kiedy nastąpią, ale bierzemy wszystkie możliwości pod uwagę" - przekazano w komunikacie.

Wiemy, że mamy obowiązek zająć stanowisko, aby pomóc położyć kres uprzedzeniom rasowym i niesprawiedliwości (...) Jesteśmy solidarni z czarną społecznością, naszymi współpracownikami i partnerami w walce o sprawiedliwość społeczną

Mars Inc.

Twarz czarnoskórego mężczyzny jest w logu produktów Uncle Ben's od 1946 roku. Nazwa Uncle Ben's została po raz pierwszy użyta w 1946 r. w odniesieniu do czarnego rolnika znanego jako Wujek Ben właśnie, który był czarnoskórym rolnikiem uprawiającym ryż. Mężczyzna przedstawiony w logo to - jak pisze firma na swojej stronie - "ukochany szef kuchni i kelner z Chicago, Frank Brown".

Zaledwie kilka dni wcześniej koncern Pepsi Inc. zdecydował o zmianie logotypu marki śniadaniowej Aunt Jemima (Ciocia Jemima). Od 130 lat znajdował się na niej portret czarnoskórej kobiety wzorowanej na Nancy Green, która urodziła się w niewoli.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Wirualnemedia.pl