Zamknij

Umowy śmieciowe nie będą zlikwidowane. Co zmieni Polski Ład?

24.05.2021 12:46
Śmieciówki nie będą zlilwidowane
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Co stanie się z umowami o dzieło i zleceniami po wejściu w życie Polskiego Ładu? Wicepremier Jarosław Gowin komentuje.

Polski Ład zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości ma wyeliminować nadużycia na rynku pracy. Jak czytamy w opublikowanym dokumencie, chodzi o „ograniczenie wykorzystania umów cywilnoprawnych”.

Śmieciówki nie zostaną jednak zlikwidowane, ale dzięki zmianom w oskładkowaniu zlecenia staną się nieopłacalną formą umowy dla pracodawcy.

Umowy śmieciowe. ZUS tylko od zleceń?

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej odniósł się do kwestii zmian w umowach śmieciowych, które zapisano w Polskim Ładzie.

Polityk przyznał, że umowy zlecenia i działa nie zostaną zlikwidowane, natomiast w związku ze zmianami w składach na ZUS, stracą na popularności.

- Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, chodzi natomiast o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę - powiedział wicepremier. Pełne oskładkowanie zleceń ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

- Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku – wyjaśnił Gowin.

Co stanie się z umowami o dzieło? Polityk chciałby, aby pozostały one w obecnym kształcie. Taka umowa, co do zasady, nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

RadioZET.pl/PAP