Zamknij

Rewolucja w umowach o dzieło. Trzeba będzie je zgłaszać do ZUS

03.11.2020 15:50
Umowy o dzieło zgłaszane do ZUS
fot. Svitlana Hulko/shutterstock (ilustracyjne)

Rząd przymierza się do oskładkowania umów o dzieło? Eksperci ostrzegają: to może być kolejny krok po wprowadzeniu obowiązku rejestrowania takich umów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany już od 1 stycznia 2021 roku.

ZUS od każdej umowy o dzieło? Być może będzie to kolejny krok rządu po wprowadzeniu obowiązku rejestrowania tych umów w urzędzie.

Wraz z przyrostem liczby obowiązków dla firm, rosną też koszty pracy. Ewentualne oskładkowanie dzieł zmniejszyłoby atrakcyjność tej formy zatrudnienia.

ZUS dowie się o każdej umowie o dzieło

Od przyszłego roku Zakład będzie na bieżąco gromadził dane o wszystkich nieoskładkowanych umowach o dzieło. Dzięki zgłoszeniu umowy do ZUS, pracodawcy unikną kontroli w firmach.

Zobacz także

Czy rząd zmierza do oskładkowania tych umów? Zdaniem ekspertów z Ayming Polska takie rozwiązanie oznaczałoby wzrost kosztów pracy.

Piotr Radko z Ayming Polska wskazuje, że już dziś wiele z umów o dzieło, na mocy decyzji administracyjnej, może zostać "przekwalifikowanych" na umowy zlecenia, przez co koszty pracy rosną.

Zobacz także

W sytuacji, gdy forma współpracy będzie musiała zmienić się z umowy o dzieło na umowę zlecenie czy nawet na umowę o pracę, przedsiębiorcy powinni rozważyć inne sposoby na obniżenie kosztów pracy, które są zgodne z obowiązującymi przepisami – mówi ekspert.

Przykłady? Weryfikacja poprawności wyliczenia składki wypadkowej, która pozwoli zaoszczędzić bez konieczności zwolnień czy obniżki pensji.

- Należy pamiętać, że ewentualne nadpłaty można odzyskać za wiele lat wstecz. Obszarem składki wypadkowej warto zainteresować się już teraz - dodaje Piotr Radko.

RadioZET.pl/mat.pras