Zamknij

Umowy o dzieło w ZUS od 2021 roku. Co to oznacza?

31.12.2020 07:44
Umowy o dzieło w ZUS od 2021 roku. Co to oznacza?
fot. Konektus Photo/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS zacznie zbierać informacje o umowach o dzieło. Obowiązek ich rejestracji będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jaki jest cel tych zmian?

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych, według nowych przepisów jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów o dzieło. Te zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące: zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie. Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło będą zobowiązani wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek, czy też nie.

Umowy o dzieło będą zgłaszane do ZUS-u

Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Zobacz także

Zmiany nie obejmuje tych podmiotów czy jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego, itp.), które nie są płatnikami składek (tj. nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo (w tym siebie) do ubezpieczeń społecznych.

Jak wskazywała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych – podkreśliła szefowa ZUS.

Zobacz także

Zwróciła uwagę, że w realizacji pomocy w ramach tarczy antykryzysowej problemem był brak wystarczających informacji o skali zawieranych w Polsce umów o dzieło. - Dzięki tej zmianie od 1 stycznia będziemy we współpracy z naszymi klientami tworzyć bazę, która pozwoli na ocenę skali tego zjawiska - dodała prof. Uścińska.

Pomimo że ZUS zapewnia o braku oskładkowania umów o dzieło z powodu powstania nowego rejestru, to część pracowników i pracodawców nie kryje takie obawy. Obecnie objętych obowiązkiem składek są m.in. umowy o pracę i zlecenia.

RadioZET.pl/PAP