Zamknij

Potrójna pensja i hojne dodatki. Oto przywileje dla związkowców

Redakcja
27.08.2021 11:55
Solidne podwyżki dla związkowców
fot. Shutterstock (ilustracyjne)

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt umowy społecznej dla energetyki. Solidne podwyżki dla związkowców uwzględnione w załączniku podzieliły branżę.

Zgodnie z zapisami, szefowie związków otrzymywaliby potrójną pensję oraz 20 proc. dodatek do wypłaty w czasie, gdy nie pracują, a pełnią jedynie funkcje związkowe.

Nie wszystkim związkowcom to jednak się podoba. Bogdan Tkocz z "Solidarności" w rozmowie z Darią Klimzą krytykuje te zapisy i ostrzega związkowców: - Przedstawiciele strony społecznej muszą pamiętać, że takie zapisy, które im gwarantują dobre życie, będą bardzo szybko wykorzystane przez stronę przeciwną. Czyli nie będziemy się skupiać na zagrożeniach, tylko na własnych uposażeniach - tłumaczy Bogdan Tkocz.

Projekt umowy społecznej związanej z transformacją energetyki przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych zakłada również powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego oraz wydzielenie do niej elektrowni węglowych i kopalni węgla brunatnego. Zgodnie z projektem pracownicy mają otrzymać gwarancje: pracy, osłon socjalnych i urlopów przedemerytalnych. Na zachętę pracownicy z tytułu jej podpisania mieliby otrzymać po 10 000 zł.

Radio ZET