Zamknij

Umowa na przesył gazu Baltic Pipe

Olga Papiernik
29.01.2018 13:07
Umowa na przesył gazu Baltic Pipe
fot. Yiran Ding on Unsplash

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) powinno niedługo podpisać umowę przesyłową z Energinet.dk i rozpocząć przygotowywanie portfela dostaw gazu, które będą przesyłane gazociągiem Baltic Pipe, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

- Podpisaliśmy umowę z Gaz-Systemem na przesył gazu Baltic Pipe. Z Energinetem będziemy lada dzień ogłaszać podpisanie umowy - powiedział Woźniak podczas panelu na kongresie Powerpol.

Dodał, że PGNiG spodziewa się, iż operatorzy podejmą decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Pipe w tym roku.

Zobacz także

- Natomiast my ze swojej strony zaczniemy zabezpieczać portfel dostaw, kontraktów tym gazociągiem tak, żeby w 2022 r. być gotowym do pełnego umożliwienia dostaw również z tego kierunku - dodał wiceprezes.

PGNiG zaprezentuje co najmniej 20 projektów wyspowych sieci gazowych w tym roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce zaprezentować co najmniej 20 wyspowych sieci gazowych wokół małych stacji regazyfikacyjnych w tym roku, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

- W tym roku, mam nadzieję, że będziemy mogli zaprezentować państwu co najmniej 20 tego typu projektów, w szczególności w północno-wschodniej Polsce, na Mazowszu, ale również w województwie zachodniopomorskim i w środkowej Polsce - powiedział Woźniak podczas panelu na kongresie Powepol.

Podkreślił, że takie wyspowe sieci budowane są na tych obszarach, gdzie jest najbardziej utrudniony dostęp do standardowych sieci gazowych.

Na początku stycznia Woźniak informował, że PGNiG planuje budowę 120-150 wyspowych sieci wokół stacji regazyfikacji LNG małej skali do 2022 r.

ISBnews/OP