Zamknij

Umową jądrowa USA-Polska podpisana. Wybór na 100 lat

20.10.2020 11:26
elektrownia jądrowa
fot. Shutterstock

Międzyrządowa umowa o cywilnej współpracy nuklearnej między Polską a USA została podpisana podczas wirtualnej ceremonii. Porozumienie zawierane jest na 300 lat, jednak w praktyce oznacza związanie się z amerykańską technologią na cały wiek.

Energetyka jądrowa to najbezpieczniejsze znane obecnie źródło energii. Nie generuje przy tym podczas pracy gazów cieplarnianych, jest więc naturalnym wyborem dla Polski, która rozpoczyna transformację energetyczną.

Umowa, która została zapowiedziana podczas przedwyborczej wizyty Andrzeja Dudy w USA i spotkaniu z Donaldem Trumpem, została podpisana przez sekretarza energii USA Dana Brouillette. Porozumienie czeka teraz na podpis ze strony Polski.

Polska kupi elektrownie jądrowe od USA. Stany: wracamy do nuklearnej gry

Umowa o współpracy, zawarta na 30 lat, jest pierwszym tego typu porozumieniem i „dowodem trwałości polsko-amerykańskich relacji w obszarze energii”. Przedsiębiorstwa z USA będą pomagać w rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

„Trwałość relacji” będzie jednak znacznie dłuższa, niż deklarowane 30 lat. Porozumienie oznacza w praktyce powierzenie USA polskiej energetyki jądrowej na całe stulecie.

Biorąc pod uwagę, ile czasu zajmuje zbudowanie, użytkowanie i rozebranie elektrowni jądrowej, to partnerstwo stanowi strategiczny wybór na sto następnych lat.

Piotr Wilczek, polski ambasador w USA

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przyznał że dla Polski umowa ma znacznie większe znaczenie: ma zapewnić geopolityczne bezpieczeństwo, długoterminowy wzrost gospodarczy, postęp technologiczny oraz rozwój nowego sektora przemysłu.

Zobacz także

Według wstępnych ustaleń, w 2021 roku miałby zostać dokonany wybór technologii, w 2022 roku wybrana lokalizacja i podpisanie umowy z dostawcą technologii i głównym wykonawcą, a budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2026 roku.

Zobacz także

Uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest na 2033 rok, druga elektrownia ma zacząć powstawać w 2032 roku, a inauguracja jej działania przewidziana jest na 2039 rok. Łączna moc reaktorów ma wynosić 6-9 GW.

Podpisana w USA umowa zostanie przesłana do Polski, gdzie zostanie na niej złożony podpis z naszej strony.

RadioZET.pl/TVN24 Biznes